Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V Zooparku Zájezd se už podíváte i do vnitřních prostor

Úterý, 26. května 2020 07:40

Návštěvníci rodinné zoologické zahrady ve vesničce Zájezd na Kladensku se díky rozvolňování protikoronavirových opatření mohou konečně podívat i do vnitřního pavilonu Terária. Nově tam najdou také unikátní expozici jihoamerických pěvců, která jinde v České republice není.

V Zooparku Zájezd se už podíváte i do vnitřních prostor (Foto: KL)

„Velmi vítáme rozvolnění omezení a možnost ukázat návštěvníkům naše největší rarity. V chovu chameleonů jsme světová špička, aktuálně chováme 20 druhů. Co víme, je to největší kolekce v jakékoli zoo na světě. Úspěchy máme i s chovem drobných pěvců, proto jsme se rozhodli rozšířit i jejich expozici. Pitpiti a tangary jsou v rámci českých zoo unikátem, dovezli jsme je z Jižní Ameriky a máme v plánu jejich chov dál rozšiřovat,“ říká ředitel zoo Jiří Marek starší.

Pitpit škraboškový je drobný druh pěvce z čeledi tangarovitých, kam patří i květomilové, jejichž chovu se v Zájezdu již několik let intenzivně věnují. Živí se především ovocem, hmyzem a má rád i nektar. Tangara modrá patří mezi středně velké pěvce. Vyskytuje se od Mexika až po Peru a živí se především ovocem. Kromě nich jsou v Teráriích k vidění především plazi –například chameleon obrovský, třírohý nebo deremenský. Mezi nejmenší obyvatele pavilonu pak patří zvláštní druh chameleona -brokesie Thielova, která v dospělosti měří pouhé 4 cm. Vzácní a v přírodě ohrožení jsou leguáni modraví nebo leguáni jedlí. Celkem je v Teráriích k vidění přes 30 druhů zvířat.

Velkou oblibu si u návštěníků získalo “krmení pro odvážné”. Při tom si můžete sáhnout na běžně ne příliš oblíbené tvory, jako je například krajta nebo sklípkan. „Pavilon bude zpřístupněn za dodržení platných hygienických nařízení. Vstup dovnitř bude umožněn pouze se zakrytým nosem a ústy a návštěvníci musí dodržovat dostatečné rozestupy,“ upozorňuje Daniel Koleška ze zooparku Zájezd.

Autor: (kh)