ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

Jiří Suchomel: V Kladně jsem již zdokumentoval 15 krytů, další jsou v jednání

Středa, 20. května 2020 07:50

Amatérský historik z Kladna Jiří Suchomel našel zálibu v odhalování podzemních krytů. Dodnes se mu jich povedlo 15 nafotografovat, dalších dvaatřicet je v pořadí. Pro zachování historického odkazu připravuje i knihu, ve které budou kryty podrobně popsány, a to včetně unikátní fotodokumentace.

Jiří Suchomel: V Kladně jsem již zdokumentoval 15 krytů, další jsou v jednání (Foto: Archiv Jiřího Suchomela)

Řada Kladeňáků si vzpomíná, jak si v dětských letech chodili do krytů tajně hrát. Ty ovšem postupem času zarůstaly křovinami a některé byly i uměle zasypány. Podle Jiřího Suchomela se pod Kladnem nachází přibližně 80 krytů. Patnáct z nich se již amatérskému historikovi povedlo zmapovat. U dvaatřiceti má domluveno, že mu budou zpřístupněny. U zbývajících třiatřiceti bude záležet na domluvě, kdy je bude možné navštívit a pořídit fotodokumentaci.

„Na počátku letošního dubna se spustil projekt, který si dal za cíl zmapovat všechny kryty, ať už válečné nebo poválečné, na území města Kladna. Úkol to není zrovna jednoduchý. V rámci Kladna hovoříme zhruba o 80 krytech, které jsou takřka všude možně. Například pod školami, bytovými domy nebo různými firmami. Domluva o přístupu je občas komplikovaná, ale daří se,“ uvedl pro Kladenské listy Jiří Suchomel.

„Ve finále bych chtěl vydat knihu, kde budou všechny kryty podrobně popsané. Vše se řeší nejdříve s majiteli. Zároveň od 15. května letošního roku spolupracuji s Muzeem civilní obrany Praha, které tyto stavby mapuje pro budoucí generace. Důvodem, proč se tento projekt spustil, je postupná devastace některých krytů. Knihu bych rád vydal tak do dvou až tří let,“ upřesnil amatérský historik Jiří Suchomel.

Autor: (mv)