Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Práce ve Slaném
 • Teplárna Kladno

Děti ze školky Na Vyhaslém poznají na nové zahradě všechny kontinenty

Úterý, 19. května 2020 07:20

Mateřská škola Na Vyhaslém se pyšní novou zahradou. Ta je kompletně vytvořená z přírodních prvků. Jednotlivé části zahrady jsou sestaveny do podoby kontinentů a každá obsahuje prvky, které se liší jednotlivými světadíly.

Děti ze školky Na Vyhaslém poznají na nové zahradě všechny kontinenty (Foto: MMK)

„Dlouho očekávaná přírodní zahrada spolufinancovaná Státním fondem životního prostředí ČR se právě dokončuje. Základní myšlenka projektu se dá shrnout do věty Svět v jedné zahradě,“ říká o dokončeném projektu mluvčí kladenského magistrátu Lucie Steinerová.

„Přírodní zahrada vznikala od loňského podzimu, a to na základě projektu architektky Anny Kajzarové. Vytvořila zahradu plnou herních prvků a dřevin, které rozvíjejí pohyb, motoriku, ale také znalosti dětí o tom, jak příroda a krajina funguje. Šlo především o vytvoření ekologicky pestrého prostředí, ve kterém se děti naučí poznat přírodu a žít s ní,“ uvedl primátor Dan Jiránek.

Dispozice pavilonové školky umožnily vytvořit pět částí zahrady, které symbolizují světové kontinenty. „Snažili jsme se zhmotnit všechny přírodní živly, díky kterým děti využijí všechny smysly, tedy hmat, čich, chuť i zrak. Jednotlivé zahrady jsou ucelené, tak, aby na sebe všechny hrací a dopadové plochy navazovaly, a minimalizoval se tak pocit uměle vytvořené krajiny,“ konstatovala Vladimíra Strnadová z Odboru životního prostředí Magistrátu města Kladna.

Zahrada u pavilonu A symbolizuje Asii. „Najdeme v ní tak například čajový altán, vodní prvek obklopený sakurami, meteorologickou stanici, hliněnou stavbu, zvukový koutek s dendrofonem, kamenofonem a dřevěným xylofonem,“ představil první část zahrady primátor.

Velkou část ‚australské‘ zahrady u pavilonu B tvoří vyvýšené pěstitelské záhonky, kde si jednotlivé třídy mohou pěstovat plodiny a sledovat všechny klíčové fáze růstu rostlin. Dále se zde nachází vrbové stavby a  vrbová hnízda, která jsou umístěna v divokém koutě vysazených ovocných keřů. Koordinaci pohybu bude testovat kamenný krokodýl a dřevěné průlezky.

Nejzajímavějším prvkem „africké“ části u pavilonu C budou zajisté slaměné žirafy, které vypadají velice věrohodně. Dále je zde vytvořena velká písečná duna a písková plocha, která skrývá tajemství. Když se děti budou hodně snažit, tak pod odkrytí několika cm písku najdou kostru dinosaura a dostanou tak možnost stát se na chvíli archeology. Malé slečny uvítají nově postavenou kuchyňku s velkou pracovní plochou a  zavedenou vodou. Dominantu tvoří zrekonstruovaná chýše, která v letních dnech nabídne stín, který za pár let poskytnou i vysazené mandloně.

Zahrada u pavilonu D představuje Ameriku a prim tu hraje indiánské tee-pee pokryté plachtou a také vymodelovaný kopec s balančními špalky. Na jeho vrcholu stojí nádherně vymalovaný totem. V této části zahrady mohou děti vyzkoušet, jaké to je být stavebníkem a využít ke hraní všech materiálů a vybavení, které nabízí vybudované staveniště. Pohybové schopnosti otestují na síti upevněné mezi kůly.

V zákoutí u posledního pavilonu se nachází největší vrbová stavba této zahrady. „Jde o venkovní učebnu s pevnou podlahou, která může být využívána pro různé akce školky. Po postupném zarůstání a zaplétání poskytne dětem dostatek stínu. Prosklené bedýnky umožní dětem sledovat, jak roste rostlina v půdě, díky sklu uvidí, jak zakořeňuje a jak jí rostou jednotlivé vedlejší kořínky. Zrak děti procvičí na sledování pohybu ptáčků, které sem snad přilákají nové, na stromech umístěné budky. Nechybí ani broukoviště, kdy díky okýnkům a dvířkám bude možné sledovat práci brouků na mrtvém dřevě,“ představil „evropskou“ část přírodní zahrady MŠ Na Vyhaslém primátor Jiránek.

Barevně upravené zídky jednotlivých teras a malba na nich, která vždy koresponduje s jednotlivým světadílem, dotváří celek zahrady. Celkově bylo u mateřské školy vysázeno 77 keřů, 18 ovocných dřevin, 20 stromů a 17 ks trvalek, trav a kapradin. „Věříme, že si všichni budou užívat objevování všeho, co zahrada nabízí. Věříme, že přírodní prvky napomohou zdejšímu montessori systému vzdělávání. Například na vodním prvku mohou pedagožky dětem názorně vysvětlovat koloběh vody v přírodě,“ podotkl primátor.

„Náklady na přírodní zahradu Na Vyhaslém činí přes 4,3 milionu korun, z toho 500 tisíc korun město získá z  dotací Národního programu životního prostředí pod Státním fondem životního prostředí České republiky,“ dodala závěrem Steinerová.

Autor: (red)


 


 1. krimi

  Park Trilobit v Rabasovce posloužil výtržníkům jako boxerský ring

 2. sport

  Předextraligová tour nebude jen o hokeji: V Berouně i Příbrami bohatý program ve fanzoně!

 3. zprávy

  Martina Březinová z Velké Dobré uspěla na evropské zmrzlinářské soutěži

 4. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Oslí stezka

 5. krimi

  Perspektivní zaměstnání: Policista ve Středočeském kraji

 6. krimi

  Kladenští strážníci vypátrali pachatele, který se chtěl vloupat do tetovacího salónu

 7. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Buče, chcete ho?

 8. zprávy

  Šestnáctý ročník Skutečné ligy pro amatérské kapely právě začal

 9. zprávy

  SAMK nechaly udělat ve Vrapicích nový povrch na víceúčelovém hřišti

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Bosse, chcete ho?

 11. zprávy

  V Kladně můžete podstoupit PCR testy zcela zdarma

 12. krimi

  V Kladně u nemocnice napadla Romka bezbrannou ženu

 13. sport

  Jágr sehnal klubu dalšího partnera. Tím je společnost Metta

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: CHKO Křivoklátsko

 15. kultura

  V Kladně se po třech letech předvedou Tata Bojs

 16. pozvánka

  Zoopark Zájezd bude o víkendu patřit dětem a adoptivním rodičům

 17. krimi

  Skupina výtržníků ve Slaném brutálně napadla a okradla mladíka

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Vodní park Čabárna

 19. sport

  Hvězdná posila Kanonýrů. Do Kladna přichází šampion Tomáš Chroust

 20. krimi

  Žena z Kladna odvážela ukradené lešení v nákupním vozíku