ČSAD KLADNO
  • Kladno
  • Rebuy Stars
  • Den otevřených dveří

V době koronaviru se do projektu Dobrý anděl zapojilo více než 1800 lidí z Kladenska

Úterý, 19. května 2020 07:40

Onkologicky nemocné děti, děti s cystickou fibrózou, dětskou mozkovou obrnou či autisti. Spojuje je vážná nemoc, dopad koronaviru je však na každé z nich jiný. Nadaci Dobrý anděl těší, že jen na Kladensku se do pomoci zapojilo bezmála dva tisíce lidí.

Kladenští Dobří andělé pomáhají nemocným dětem (Ilustrační foto: Nadace Dobrý anděl)

Jsou to dva měsíce, kdy jsme zahájili boj proti epidemii onemocnění COVID-19. Zavedla se spousta opatření, která nám změnila život. Jak se ale život změnil těm, kteří již trpí vážným onemocněním a nyní se potýkají s dalšími nařízenými? Průzkum nadace Dobrý anděl, která podporuje onkologicky nemocné děti s rodiči a jinak závažně nemocné děti, potvrdil, že každého zasáhla jiným způsobem i intenzitou.

„Počet nově registrovaných Dobrých andělů, kteří pomáhají zajistit finanční podporu vážně nemocným, je nižší než obvykle. Přesto je neuvěřitelné, že v i současné době krize se najdou lidé, kteří začnou pomáhat. Jsme jim za to neskutečně vděční, stejně tak jako stávajícím dárcům. Na Kladensku se jich do pomoci zapojilo již přes 1 800,“ děkuje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl.

„Dalo by se říci, že zatímco onkologicky nemocné děti či rodiče pocítili minimum změn, jelikož ve světě karantény de facto žijí neustále, současná situace naopak značně ovlivnila život pacientům s cystickou fibrózou, dětskou mozkovou obrnou či autistům,“ vysvětluje ředitelka Šárka Procházková. Nejznatelněji se to projevilo v odsunu plánovaných rehabilitací, které jim byly v 53 procentech odloženy, stejně tak jako 40 procent plánovaných terapií, které jsou pro jejich vývoj velmi podstatné.

Situace se těchto rodin dotkla i finančně. Téměř polovina z nich sice výraznou změnu nepocítila, to je však způsobeno jejich běžně skromným životním standardem. Týká se to nejvíce matek samoživitelek, které pečují o nemocné dítě a nemají možnost docházet do zaměstnání. „Náš průzkum však ukázal, že celé třetině příjemcům, kterým Dobří andělé pomáhají, poklesl příjem domácnosti o 43 procent. Každá desátá pak přišla v průměru o 70 procent příjmů,“ dodává Procházková.

Zapojit se do pomoci je jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Veškeré příspěvky dárců odevzdá rodinám nadace Dobrý anděl do posledního haléře.

Autor: (red)