Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Autor Krtečka bude mít unikátní expozici v Kladenském zámku

Pondělí, 18. května 2020 07:40

Ve zrekonstruovaných prostorách Kladenského zámku se právě dokončují přípravy jedinečné expozice věnované významnému výtvarníkovi. Zdeněk Miler, rodák z Kladna, se do historie nejen Česka nesmazatelně zapsal tím, že dal život animované postavičce, která je oblíbená i daleko za našimi hranicemi, Krtečkovi. Stálá expozice by měla být otevřena už v červnu.

Autor Krtečka bude mít unikátní expozici v Kladenském zámku (Foto: KL)

První výstavu, která byla přizpůsobena spíše dětem, věnovanou slavnému výtvarníkovi připravilo město Kladno už v roce 2011. Tento počin se však zároveň stal rozloučením, protože slavný umělec během výstavy zemřel. Nápad na zřízení stále expozice vzešel od jeho blízké spolupracovnice Pavly Petrákové Slancové. „Rozhodli jsme se podpořit nápad paní kurátorky a navázat na tuto úspěšnou výstavu. Expozici ‚Zdeněk Miler nejen krtek‘ návštěvníci naleznou v přízemí zámku, kde je již nyní otevřen Kabinet fotografie. Vydáme rovněž katalog se stejnojmenným názvem, který bude pro zahraniční návštěvníky k dispozici i v anglické verzi,“ uvedla zastupitelka pro cestovní ruch Petra Melčová.

Součástí stále expozice budou ukázky více než 60 originálních grafik, které vystihují celou výtvarnou tvorbu oblíbeného umělce. Pro návštěvníky je také připravený filmový medailonek i projekce jeho animované prvotiny „O milionáři, který ukradl slunce“.

Na své si přijdou především děti, na které bude čekat interaktivní prostor, fotokoutek, tři různé pohádky o Krtečkovi, workshopy a veselé suvenýry s oblíbenou postavičkou. To ale rozhodně není všechno. Unikátní na stálé expozici bude také propojení výstavy s kosmonautikou. Organizátoři navázali spolupráci se zástupci Astronomického ústavu Akademie věd ČR a chtějí tento obor přiblížit všem věkovým skupinám od předškoláků až po seniory. Ústav se také podílí na tvorbě části výstavního prostoru, který podrobně přiblíží téma ‚Do kosmu s krtkem‛.

„Jako poslední část expozice chceme otevřít autentickou pracovnu s původním nábytkem, oblíbenými pomůckami, dekoracemi a malířským stojanem z Milerova ateliéru. S tím počítáme do konce tohoto roku,“ dodala Petra Melčová.

Autor: (kh)