ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Víte, co je vládou zakázané a co se již může?

Pondělí, 18. května 2020 07:20

Dnes v České republice skončil nouzový stav. Epidemie se snad už blíží k závěru a poslední velká vlna uvolnění by měla přijít za necelé dva týdny. Ovšem řada lidí přiznává, že prakticky po celou dobu vládních nařízení a jejich následných postupných uvolňování, měli zmatek v tom, co se smí a co je stále zakázáno. Kladenské listy pro své čtenáře sestavily ty nejvíce diskutované vládní příkazy i jejich rozvolňování.

Foto: KL

Jsou roušky stále povinné a je možné je někde sundat?

Roušky jsou stále povinné, ovšem s určitými výjimkami. Například při sportu v přírodě je možné ochrannou pomůcku sundat. Je ale nutné neustále dodržovat rozestup dvou metrů. I řidiči, kteří jsou ve vozidle sami, tuto povinnost nemají. To samé platí při cestování vozem, avšak pouze pro rodinné příslušníky žijící ve společné domácnosti. Roušku je také možné sundat u lékaře při nezbytně nutném vyšetření nebo v kosmetických salonech během ošetření. Podle vyjádření vlády se roušek na veřejnosti zbavíme až 25. května. Ale i po tomto datu zůstane povinnost nosit roušky například v obchodech nebo při jízdě hromadnou dopravou.

Kdy si mohou senioři nakoupit?

Od 8.00 do 10.00 hodin nesmí v obchodech nad 500 metrů čtverečních nakupovat nikdo jiný než lidé ve věku nad pětašedesát let. U menších obchodů mají senioři v uvedenou dobu přednost. Na nákup ale mohou vyrazit kdykoliv.  

Je možné si na zahrádce restaurace objednat i jídlo?

Krom nápojů si na restaurační zahrádce můžete objednat i jídlo. U jeho konzumace je dovoleno samozřejmě roušku odložit. Ovšem jen za předpokladu dvoumetrového odstupu od strávníků u jiného stolu.

V kolika lidech je možné vyrazit ven?

Na veřejných místech venku se můžete pohybovat ve skupinkách po 10 lidech. Na sportovních utkáních, svatbách nebo různých spolkových akcích ale může být přítomno i 100 lidí.

Za jakých podmínek je možné například vyrazit za interiérovou kulturou, do sportovních hal nebo k holiči a kosmetických salonů?

Fit centra je možné navštěvovat. Dýchací cesty po dobu cvičení není nutné mít zakryté. Do kin budete vpuštěni pouze v počtu do 100 diváků. Ovšem sedět vedle sebe budou jen rodiny po dvou členech. Když kino navštívíte jako jedinec, bude mezi vaším spolupřísedícím jedno volné místo. U kadeřníka budete do vnitřních prostor voláni po jednom. Někde vám změří před zkrášlením teplotu. Dýchací cesty musíte mít během stříhání zakryté. To samé platí i o kadeřnici. Ta musí mít nasazenou roušku a také ochranný štít. Po každém zákazníkovi je stříhací box kompletně dezinfikován. Stejná pravidla platí například i v kosmetických salonech, samozřejmě s výjimkou roušky u klientů po dobu ošetření.

Autor: (red)