ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

Kladno, Slaný a Rakovník budou společně nakupovat na komoditní burze

Pátek, 15. května 2020 07:20

Hned tři středočeská města se domluvila ohledně spolupráce při nákupech na Českomoravské komoditní burze v Kladně. Slibují si od toho snižování nákladů na dodávky elektřiny a plynu. Nižší cenou tak sníží výdaje v oblastech kultury, cestovního ruchu nebo energetického managementu. Systém burzy přinese celkově téměř sedmimilionovou úsporu.

Kladno, Slaný a Rakovník budou společně nakupovat na komoditní burze (Foto: KL)

„Vedení středočeských měst se dohodla na společném nákupu energií na Českomoravské komoditní burze v Kladně, která je centrem obchodování dodávek energií pro státní a veřejné organizace, ale také firmy. Systém burzy přinese celkově téměř sedmimilionovou úsporu, významné zlevnění elektřiny a historicky nejnižší cenu zemního plynu, která se tak v jednotkové ceně dostává v maloodběru pod 387 korun na megawatthodinu a ve velkoodběru na korun 377. Společné nákupy a celkové organizační zastřešení přinese velké finanční úspory v městských rozpočtech,“ uvedla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.

„Pokles nákladů se odvíjí zejména velikostí poptávky, vysoce konkurenčním prostředí burzy a samozřejmě načasováním nákupu na dobu, kdy jsou ceny aktuálně na svých minimech,“ shrnuje výhody primátor Kladna Dan Jiránek.

Starosta Martin Hrabánek si spolupráci již teď pochvaluje a hovoří o dalších synergických efektech, které tato forma kooperace městu ještě přinese. „Do nákupu byly zapojeny obě budovy městského úřadu, školy a školky, technické služby či vodárenská společnost Slavos Slaný. Úspora je vyčíslena na jeden až jeden a půl milionu korun,“ dodává starosta. Peníze pak město může použít například na výsadbu zeleně, opravy chodníků anebo organizaci kulturních akcí pro veřejnost. V oblasti kultury a sportu již Slaný a Kladno spolupracují.

„Další shodu našli představitelé Slaného, Rakovníka a Kladna v tom, že zvažují další spolupráci v oblastech, kde to dává smysl. Starosta Hrabánek ještě doplnil například nákup spotřebního materiálu, výběr mobilních operátorů nebo zapůjčení zaměstnanců v době personální nouze. Všechna tři města samozřejmě vítají spolupráci s dalšími středočeskými městy,“ sdělila dále mluvčí Růtová.

Autor: (mv)