ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Kladno opatří městské lampy číselnými štítky, ty pomohou i složkám IZS

Středa, 13. května 2020 11:15

Se štítkováním lamp veřejného osvětlení se pracovalo již v minulosti. Ovšem program nebyl dotažen do konce. Město Kladno jich přitom vlastní na 7400. Všechny „oštítkované“ městské stožáry pak budou zaneseny do mapy a poslouží tak i při záchraně životů. Budou se podle nich totiž orientovat i složky Integrovaného záchranného systému.

Kladno opatří městské lampy číselnými štítky, ty pomohou i složkám IZS (Foto: Karel Pazderka MMK)

„Oštítkování a zmapování lamp je užitečné hned z několika důvodů. Číslování bude sloužit primárně pro potřeby města kvůli přesné identifikaci při nutnosti oprav a údržby veřejného osvětlení, mapa však může i zachraňovat životy. K dispozici ji totiž dostanou také složky Integrovaného záchranného systému,“ informoval primátor Kladna Dan Jiránek.

Když se například stane ve městě nehoda, zranění účastníci či svědci události mohou být ve stavu, kdy nebudou rychle schopni popsat, kde se nachází. „Pak bude stačit, když operátorovi tísňové linky jen řeknou číslo z nejbližší lampy. Záchranáři, hasiči a policisté díky mapě štítků okamžitě přesně lokalizují místo nehody a budou schopni rychle vyrazit na pomoc. V takových případech přitom může být každá ušetřená vteřina času rozhodující,“ vysvětlil užitečnost štítkování primátor. 

„Se štítkováním se začalo již před pěti lety, ale nepodařilo se zvládnout všechny lampy. Proto loni dobrovolníci z řad studenstva ověřili chybějící. Zjistili, že zhruba 2500 sloupů je řádně očíslováno. Zbývající tisíce lamp zvládnou oštítkovat a zanést do mapy dva pracovníci najatí městem na dohodu o provedení práce,“ říká mluvčí kladenského magistrátu Lucie Steinerová.

„Štítek je plíšek, do něhož je vyříznuté číslo. K lampě bude přichycen dvěma šrouby. Číslování lamp již používá řada českých měst, někde zvolili nastříkání číslic na sloupy barvou, jinde štítky s vyraženým číslem. Vyříznutí čísla do plechu má ale trvalejší charakter, proto jsme zvolili tento způsob,“ konstatoval Dan Jiránek s tím, že štítek ponesou pouze městské lampy, osvětlení třeba na parkovištích u obchodních domů nebo vlakových nádražích a podobně jsou v majetku jiných subjektů.

„Pracovníci budou zároveň s instalací číselných štítků pořizovat i fotografie současného stavu jednotlivých lamp a dojde tak k aktualizaci údajů v Pasportu veřejného osvětlení, který je nadstavbou Geografického informačního systému města Kladna. Kompletní seznam lamp zanesený do mapy by město rádo předalo IZS na konci roku,“ vysvětlila mluvčí Steinerová.

Kladno opatří městské lampy číselnými štítky, ty pomohou i složkám IZS (Foto: Karel Pazderka MMK)

Autor: (red)