ČSAD KLADNO
  • Vánoce Kladno
  • Den otevřených dveří
  • Práce ve Slaném

V Kladně zaplatí majitelé restaurací pouze korunu za nájem předzahrádky

Úterý, 12. května 2020 07:30

Město Kladno postupně připravuje podpůrné programy pro podnikatele, jejichž existenční situace je po zavedení opatření v nouzovém stavu nejvíce složitá. Například majitelé restaurací za předzahrádky zaplatí pouze symbolickou jednu korunu. Žádat mohou také o prominutí části nájmu v městských nebytových prostorech, a to ve spolupráci s dotačním programem kompenzací Ministerstva průmyslu a obchodu.

V Kladně zaplatí majitelé restaurací pouze korunu za nájem předzahrádky (Foto: KL)

Dotace na nájmy

Rada města odsouhlasila princip pomoci podnikatelským subjektům na území Kladna formou prominutí úhrady nebo části úhrady za pronájem nebytových prostor v majetku Města Kladna. „U nájmu nebytových prostor promineme část nájemného osobám významně dotčených vládními opatřeními a to tak, že spolu s připravovanou dotací od státu by uzavřené provozovny nemusely platit nic, pokud to státní program umožní. Pro subjekty, které svou činnost omezily částečně, navrhujeme slevu nájemného ve výši 30 až 50 procent,“ uvedl primátor a dodal: “Aktuálně se konkrétní podmínky programu projednávají na vládní úrovni, jsme připraveni ihned po jejich zveřejnění podnikatelům maximálně vstříc.“

Předzahrádky pro restaurace za symbolickou jednu korunu

Restauratérům město odpustí nájem za metr čtvereční plochy jejich povolené předzahrádky, zaplatí pouze symbolickou jednu korunu. „Důvodem všech těchto opatření je fakt, že jde o nejvíce postižené skupiny podnikatelů v souvislosti se současnou pandemií koronaviru a restriktivními vládními opatřeními. Živnostníkům necháváme jejich prostředky, které by jinak odvedli městu. Žádost stačí zaslat e-mailem na Odbor správy majetku,“ řekl radní Lukáš Hanes.

Podmínkou je zachování průjezdnosti vozidel IZS a bezpečného průchodu po chodníku. Obchodníci si také budou muset po sobě uklidit. Pokud by obchodní předzahrádky narušovaly provoz, jsou obchodníci povinni předzahrádku upravit. Takový pokyn jim mohou dát úřední osoby i strážníci a policisté. „Věříme, že podnikatelé budou samozřejmě při využívání veřejného prostoru zodpovědní a ohleduplní. Z důvodu bezpečnosti chodců, osob na vozíčku je potřeba, aby na chodníku zůstal minimální průchozí profil 150 centimetrů,“ poznamenal primátor.

Žádost o upravení nájmu za předzahrádky restaurací vyřídí Odbor správy majetku e-mailem: jitka.honigerova@mestokladno.cz nebo telefonním čísle: 312 604 264.

Autor: (red)