ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Ošetřovné pro OSVČ se zvýší na 500 korun za den

Středa, 6. května 2020 07:30

Vláda rozhodla o navýšení ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné, které musely po uzavření škol přerušit své podnikání a pečovat o dítě či hendikepovaného člověka. Ošetřovné se zvýší na 500 korun za den, a to až do konce června. Tato částka se bude týkat už pomoci také za duben.

Ošetřovné pro OSVČ se zvýší na 500 korun za den (Foto: KL)

Žádosti o „ošetřovné“ se vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou. Pracovníci Ministerstvo průmyslu a obchodu se lidem ozývají sami, netřeba nikam volat, po telefonu navíc není možné informace o stavu konkrétní žádosti poskytnout kvůli ochraně osobních údajů. Proto MPO doporučuje, aby si lidé průběžně kontrolovali kromě zmiňované datové schránky, také e-mail či klasickou schránku (poštu).

„O 90 procentech správně poslaných žádostí mohlo MPO rozhodnout kladně, zamítnutých je skutečně málo. Bohužel hodně žádostí se musí vracet k doplnění, což přidává práci úplně všem. Pokud budou OSVČ žádosti hned na první dobrou posílat správně, ušetří tím čas a práci úplně všem a dřív dostanou potřebné finance. Žádost je jednoduchá a příloha je pouze jedna – potvrzení o uzavřené škole, školce a tak dále,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Právě chybějící potvrzení o uzavření školy je častým důvodem, proč se žádost vrací k doplnění. MPO ho potřebuje kvůli kontrole, resort totiž nemá – protože se nejedná o dávku, ale o dotaci – kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů. Aktuálně tak pro MPO není jiný způsob, jak ověřit, že dítě skutečně existuje a že za běžného stavu chodí do školy. Kromě toho u mateřských škol platí, že rozhodnutí o uzavření je na zvážení vedení daného zařízení. V případě, že OSVČ žádá o „ošetřovné“ v souvislosti s péči o hendikepovaného člověka, je třeba potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb.

„Snahou a zájmem MPO je rozhodnout o „ošetřovném“ co nejdříve. Ze žádostí, které nám přišly od cca 66 tisíc žadatelů s tím, že v posledních dnech přišlo dalších 10 tisíc žádostí. Dosud jsme zhodnotili 50 tisíc, z toho se musel pouze 1 tisíc zamítnout a 17 tisíc vrátit k doplnění. 32 tisíc žádostí bylo schváleno, z toho už 25 tisíc proplaceno v celkové částce cca 180 milionů korun. Netřeba se obávat toho, že by nárok na „ošetřovné“ OSVČ za březen „propadl“, pokud žádost byla podána do 30. dubna 2020,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

Výzvu z dotačního programu, z něhož se „ošetřovné“ OSVČ vyplácí, MPO vyhlásí v tomto týdnu. Žádat o pomoc za duben, která bude ve výši 500 korun za kalendářní den, tedy včetně víkendů a svátků, bude možné od 11. května.

Postup pro podávání žádostí:

1. Žádost o poskytnutí dotace na jednoduchém formuláři žadatel vyplní v českém jazyce.
2. Žádost včetně přílohy se podává:
* prostřednictvím datové schránky wnswembnebo
* poštou poslat originální vlastnoručně podepsanou žádost včetně příloh na adresu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1

Aktuální informace jsou k dispozici ZDE:

Autor: (red)