ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Kladno jedná se státem o podpoře letiště

Pondělí, 4. května 2020 07:10

Na pražském Letišti Václava Havla pracují tisíce Kladeňáků. Kvůli současné koronavirové pandemii je provoz letiště, a s tím i pracovní místa nejen kladenských obyvatel, v ohrožení. Proto zástupci města Kladna nyní jednají se státem o podpoře letiště. Přečtěte si vyjádření primátora Dana Jiránka.

Kladno jedná se státem o podpoře letiště (Foto: KL)

„Dopady současné koronavirové pandemie a jejich následků se dotýkají mnoha oblastí, které ovlivňují život ve městech a obcích. A ani zaměstnanost v regionech bohužel není a nebude výjimkou. Odvětví cestovního ruchu vždy bylo zdrojem tisíců pracovních příležitostí a ani na Kladně tomu není jinak.

Proto mě jako kladenského primátora tolik zajímá počet zaměstnanců blízkého Letiště Václava Havla, kam jezdí za prací spousta našich občanů. A proto mě znepokojují zprávy o tom, že se právě na letišti má propouštět. Aktuálně hovoří jeho management Letiště Praha až o 450 pracovnících, což je celá šestina všech zaměstnanců! Škrty na letišti se samozřejmě dotknou i dalších firem jako jsou ČSA, Menzies a další návazné služby. Celkem oblast letiště zaměstnává 20 000 lidí a z toho minimálně polovina je podle mého odhadu z Kladna a okolí. Na letišti si navíc brigádně vydělávali také studenti, kteří tak pokrývali část svých nákladů na studium. Proto nechci, aby se opakovala historie Poldovky a lidé z Kladna přišli hromadně o práci u dalšího velkého zaměstnavatele.

To je také jeden z hlavních důvodů, proč se chceme na úrovni státu intenzivně zapojit do debaty o podpoře cestovního ruchu, kterou připravuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Současná situace má a bude mít negativní ekonomické dopady na celou společnost, včetně podnikatelů a zaměstnanců, a také na rozpočty měst i obcí. Teď je proto důležité hledat cesty, jak tyto následky zmírnit a předejít stavu, kdy další stovky lidí budou bez práce a zkrachují desítky podniků. Navíc všichni dobře víme, jak složité je už z historického pohledu v Kladně a jeho okolí vytvářet příležitosti pro nové investory a zaměstnanost. Jsme totiž bohužel pořád jeden z mála regionů, který je vázán na jednoho velkého zaměstnavatele.“

Autor: (red)