ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Cestujte se svými domácími mazlíky správně a bezpečně

Neděle, 3. května 2020 10:00

Během přepravy autem se svým domácím mazlíčkem musíte dbát především na bezpečí nejen své, ale také zvířete. Jako řidič musíte přijmout taková opatření, aby nedošlo k újmě na zdraví či životech. Kladenská policie připravila několik užitečných rad pro přepravu zvířat.

Cestujte se svými domácími mazlíky správně a bezpečně (Foto: Petr Ondráček)

Volně pohybující se domácí mazlíček o hmotnosti zhruba 20 kilogramů bude ve voze, v momentu dopravní nehody, vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti dvanácti silných mužů. Jeho hmotnost se zvýší až 10 krát. Během jízdy se zvíře může uvnitř auta volně pohybovat, a tím rozptylovat řidiče. V případě havárie či dopravní nehody může být zvíře vystresované a napadnout osoby nebo účastníky události. Nelze také nešťastné události v silničním provozu vyloučit zranění zvířete. 

Tyto rady se týkají především přepravy psů a koček

Zákon v České republice přímo nenařizuje použití speciálního zádržného systému pro přepravu domácích zvířat, ale ze zákona pro řidiče vyplývá povinnost zajistit bezpečnost přepravovaných osob i zvířat. Přepravované zvíře musí zabezpečit tak, aby neohrozilo další účastníky. Je tedy nutné znát některé údaje a  doporučení. 

Abyste ochránili nejen sebe ale i své čtyřnohé miláčky doporučujeme:

  • nepřepravujte zvířata na předním sedadle
  • pokud je to možné, zajistěte zvíře bezpečnostním pásem
  • zvíře by nemělo být umístěno na sedadle, kde je aktivovaný airbag
  • před delší cestou nebo před cestou na dovolenou je dobré zvíře uklidnit tím, že mu vezmete oblíbenou hračku, deku nebo něco, z čeho bude cítit svého pána
  • po konzultaci s veterinářem lze podat zvířeti uklidňující prostředek.

Na  přepravu  psů nebo koček doporučujeme použít přepravní box umístěný ve vozidle tak, aby v případě kolize nemohl ohrozit řidiče ani spolucestující. Je vhodné přepravku připevnit bezpečnostním pásem nebo umístit za sedadlem v prostoru nohou.

Pro přepravu větších psů je ideální vozidlo combi, ve kterém je zvíře odděleno od posádky fyzickou zábranou – máme na mysli mříž, síť  a podobně.

Pokud to není možné, doporučujeme speciální postroj pro psa, který je pak připevněn k zapnutému bezpečnostnímu pásu.

Autor: (red)