Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Termální mapa Kladna je hotová

Středa, 29. dubna 2020 07:30

Z tisíců snímků území Kladna, které letadlo s termokamerou nasnímalo v březnu, již specialisté společnosti TopGis zpracovali termální mapu. Ta ukazuje úniky tepla z budov a  dopravní i technické infrastruktury a v budoucnu tak bude možné lépe naplánovat energeticky šetrná a přínosná opatření ve městě.

Termální mapa Kladna je hotová (Foto: MMK)

Termosnímkování města se uskutečnilo během necelých pěti hodin v noci z 14. na 15. března. „Výsledkem je mapa města, která ukazuje úniky tepla z budov a dopravní a technické infrastruktury, tudíž bude možné do budoucna lépe naplánovat energeticky šetrná a přínosná opatření ve městě. Letadlo z výšky 800 metrů nasnímalo více než 3 000 leteckých snímků pokrývajících území města o rozloze 44 kilometrů čtverečních,“ informoval primátor Kladna Dan Jiránek.

Ve zvoleném termínu byly dobré podmínky, tedy nízká vlhkost, minimální rychlost větru a teplota až -8 stupňů Celsia. Najít optimální počasí na letecké snímkování není v žádném období jednoduché. „V létě nám nestačí jen teplo, ale hlavně bezoblačné počasí. Pro termální snímkování v zimě je to ještě složitější, nejenže potřebujeme mráz, ale také nízkou hladinu vlhkosti, bezvětří, aby vítr nasnímkované teploty neodfoukl jinam. Obvykle souhra těchto požadavků vyjde na noc, nebo velmi brzké ráno, a to je zase problém pro obyvatele, kdy je probouzení doprovázené o hluk z letadla. Tímto děkujeme za pochopení všem kladenským občanům,“ vysvětlila proces snímkování Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

Termomapu specialisté zpracovali ve dvou verzích – barevné a černobílé, a je možné dle nastavení takzavného teplotního klínu (barevné škály dle teploty) zvýraznit teploty objektů či míst, dle konkrétních požadavků uživatele. Nyní se pracuje na optimálním nastavení teplotních klínů, aby výstupy měly co nejvyšší vypovídací schopnost, vzhledem k tomu, že teplotní rozdíly jsou v mapě u některých objektů nepatrné a jinde naopak dosti rozdílné.

„Při pohledu na termální mapu jsou na první pohled dobře patrné objekty, u nichž je teplotní rozdíl oproti okolí značný. Jedná se například o komíny elektrárny v areálu společnosti Sev.en Energy AG, nádrže v areálu úpravny vody u křižovatky ulic Pražská a Unhošťská na kročehlavském sídlišti či rybníky Kročehlavský a Bažantnice. Právě u těchto objektů nás překvapilo, jak na první pohled z mapy doslova září,“ podotkl primátor.

Přístup veřejnosti přes Geoportál města

Dalším krokem je nyní zapracování termální mapy Kladna do Geografického systému Statutárního města Kladna. „Tam ji bude možné uživatelsky přívětivě porovnávat s jinými mapovými podklady, jako je mapa inženýrských sítí, katastrální mapa, letecké mapy z různých časových období apod. Dalším krokem bude zpřístupnění tohoto výstupu v Geoportálu města, kde veřejnost najde kromě řady mapových výstupů a vrstev nově také termální mapu Kladna. Termín a podmínky nahlížení včas zveřejníme,“ konstatoval radní pro rozvoj Lukáš Hanes.

Termosnímkování se uskutečnilo v rámci prestižního evropského projektu SPARCS, který pomůže Kladnu navrhnout řešení pro dosažení vyváženosti mezi výrobou a spotřebou energie, pro snižování emisí skleníkových plynů, pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. V duchu projektu si tak nechalo pilotně zpracovat také výpočet oslunění objektů v areálu Základní školy Moskevská 2929. „Na základě výšky objektů a polohy, sklonu střech a ročního úhrnu oslunění bylo spočítáno, kolik sluneční energie na ně během roku dopadá, což je využitelné pro vhodné umístění fotovoltaických panelů. Dle tohoto zkušebního výstupu se pak můžeme rozhodnout, pro jaké další budovy oslunění ještě necháme zpracovat,“ uvedl radní pro rozvoj Lukáš Hanes. Z výsledků pro ZŠ Moskevská vyplynulo, že čtyři plochy na budově školy o celkové rozloze 760 metrů čtverečních jsou vhodné pro osazení fotovoltaických panelů, což představuje 27 procent z celkové rozlohy střechy.

Termální mapa Kladna je hotová (Foto: MMK)
Termální mapa Kladna je hotová (Foto: MMK)

Autor: Lucie Steinerová


</


 1. zprávy

  Na rozdělovském věžáku vznikne ještě letos vyhlídka

 2. zprávy

  Během a procházkou pro miminka do dlaně můžete podpořit kladenskou nemocnici

 3. krimi

  V Kladně zmizelo ze sklepa elektrokolo, policie hledá svědky

 4. zprávy

  Sportovní areály města Kladna otevřely další sportoviště

 5. zprávy

  Nepodceňujte přezutí zimních pneumatik na letní

 6. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 7. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 8. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 9. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 10. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 11. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 12. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 13. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 14. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 15. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 16. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 17. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 18. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 19. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 20. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti