ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Buštěhradští vědci produkují nanomateriály pro výrobu roušek

Středa, 29. dubna 2020 07:10

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov se májí zase čím pyšnit. V prostorách, které leží u Buštěhradu, začali produkovat nanomateriály pro výrobu roušek. Hotové výrobky poputují zatím do Kladna, Buštěhradu a Unhoště.

Buštěhradští vědci produkují nanomateriály pro výrobu roušek (Foto: UCEEB)

Textilii vědci vyvinuli v Laboratoři pokročilých biomateriálů ve spolupráci se společnostmi ProNanoTech a Nanuntio. Doposud se jí podařilo vyrobit dvaadvacet metrů čtverečních. Sloužit by měla především jako filtrační membrána do textilních roušek.

„Nejsme lhostejní k současné situaci a stejně jako ostatní i my přidáváme ruku k dílu a pomůžeme, jak jen je v našich silách. V pondělí jsme předali městu Kladno, do rukou radního Lukáše Hanese, textilii z nanovláken využitelnou jako filtrační membránu do textilních roušek. Pokud i vy máte o tento materiál zájem, prosím neváhejte se na nás obrátit. Kontaktovat můžete Lucii Siskosovou,“ uvedli vědci na své sociální síti. (lucie.siskosova@cvut.cz, +420 778 736 908).

„Materiál se vyrábí metodou zvlákňování v elektrickém poli na přístroji Nanospider™ NS 1S500U z jedenáctiprocentního zvlákňovacího roztoku, polyvinyl butyral, rozpuštěného v etanolu,“ uvedli vědci na svém webu.

Autor: (mv)