ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Dopisy pro radost pomáhají seniorům v izolaci

Neděle, 26. dubna 2020 10:00

Už druhý měsíc v izolaci tráví obyvatelé domovů pro seniory a dalších podobných zařízení. Koronavirová krize a vyhlášený celostátní zákaz návštěv pro ně znamená osamělost a často bolestné odloučení od rodin, dětí a vnoučat. Aby se tento čas aspoň trochu zkrátil, zorganizovala Diakonie psaní dopisů těmto osamělým seniorům, do něhož se zapojuje široká veřejnost.

Dopisy pro radost pomáhají seniorům v izolaci

V prvních dnech po spuštění dorazilo už 170 dopisů a další přicházejí. Lidé v nich píší povzbudivá slova a vyprávějí o tom, jak se jim samotným daří trávit karanténu. Nechybí často ani obrázky a milé vzkazy psané dětskýma rukama.

Dopisy dostávají obyvatelé prozatím šesti seniorských domovů po celé republice. Psaní do domovů dorazí naskenované elektronicky, obyvatelům je pak vytisknou a rozdávají pečovatelé nebo sociální pracovníci. Vybírají třeba podle společných zájmů pisatele a čtenáře.

 „S odpovědí si nedělejte starosti“

Dopisy přinášejí seniorům potěšení, někdy i slzy dojetí, jindy drobné radosti. Mnozí čtou dopisy několikrát, jiným je předčítají pracovníci domovů. „Jednadevadesátiletá žena s alzheimerovou nemocí se zaradovala, když dostala obrázek od dívky stejného jména jako její pravnučka, kterou nyní nemůže vídat. Jiná, zcela nepohyblivá seniorka, které ovšem stále slouží zrak, četla s dojetím dopis od nevidomého chlapce. Někteří jsou překvapeni, že si nemusí dělat starosti s odpovědí, celý život totiž byli zvyklí na dopisy odpovídat,“ vypráví Hana Čajkovská, která rozdává Dopisy pro radost v domově Diakonie v Myslibořicích na Třebíčsku.

Kdo a jak se může zapojit?

Každý může napsat pár vět, nejlépe rukou a čitelným písmem, stačí jedna stránka A4. Děti mohou nakreslit obrázek. Dopis je třeba naskenovat či jednoduše vyfotit mobilem a poslat Diakonii e-mailem na adresu dopisproradost@diakoniespolu.cz nebo prostřednictvím formuláře na webu diakonie.cz/dopis. Tam také lidé najdou podrobnější informace a další doporučení.

Krizová linka Diakonie nejen pro seniory

Kromě Dopisů pro radost organizuje Diakonie v současné situaci i další pomoc, například bezplatnou telefonickou krizovou linku 800 567 567 pro všechny, kdo v době epidemie prožívají strach, úzkost nebo obavy. Také sem volají senioři, ale nejen oni. Zájem je velký, za měsíc provozu linka odbavila už více než tisíc průměrně dvacetiminutových telefonátů. Lidé se potřebují nejčastěji svěřit se svým strachem z nemoci a samoty, mnozí také řeší obavy z budoucnosti či existenční starosti. Provoz linky zajišťují odborníci SOS centra Diakonie, kteří jsou vyškoleni v oblasti krizové intervence.

Sbírka na pomoc nejslabším při epidemii

Diakonie myslí i na ty, kteří následky krize pocítí nejbolestněji, jako jsou lidé žijící v chudobě a dlouhodobě tíživé sociální situaci, neúplné rodiny, lidé s postižením či lidé pečující o své blízké. Mnozí z těchto lidí propadnou nouzovým sítem pomoci státu, protože jsou například v exekucích či zaměstnáni na pracovních dohodách a podobně. Právě pro ně Diakonie otevřela veřejnou sbírku s číslem účtu 2100691426/2010. Další informace na jsmesvami.diakonie.cz/dar.

Autor: Pavel Hanych