ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Petr Maňkoš: Jednoznačně nejraději vzpomínám na Jana Suchopárka

Středa, 22. dubna 2020 08:00

Je odchovancem SK Kladno a v současné době také šéftrenérem přípravek. Ve svých počátcích byl pozitivně ovlivněn mimo jiné i legendou kladenského fotbalu Janem Suchopárkem. Ze své pozice se snaží klást důraz nejenom na sport, ale i výchovu a pohybovou průpravu všech svých svěřenců.

Petr Maňkoš: Jednoznačně nejraději vzpomínám na Jana Suchopárka (Foto: SK Kladno)

Petře, v mládí jste se kromě fotbalu věnoval i hokeji. Proč u Vás nakonec zvítězil fotbal?

Je pravda, že dlouhou dobu jsem oba sporty kombinoval a jeden čas převládal hlavně hokej. Jenže jsem se na první pokus nedostal do dorostu, a i vzhledem k mé postavě jsem zvolil fotbal, který hrál i můj brácha.

Jste odchovancem SK Kladno, jak vzpomínáte na období, které jste strávil v mládeži na Kladně?

Vzpomínám na to velice rád, měli jsme výbornou partu, jak na hřišti, tak mimo něj. Bylo to bezstarostné období. Chodili jsme do školy, hráli fotbal a nemuseli řešit nic jiného.

Na jaké trenéry z té doby rád vzpomínáte?

Jednoznačně nejraději vzpomínám na Jana Suchopárka. Když se vrátil do Kladna ze Slavie, tak my byli prvním ročníkem, který vedl. Tréninkům dal úplně jiný rozměr. Najednou byly jiné i přípravy na zápas a styl koučování. Hodně mi dal i Zděněk Hašek. Rád vzpomínám i na Miroslava Supáčka, který měl a stále má velký smysl pro humor. 

Co Vás vedlo k tomu se stát trenérem?

Byl to asi zmíněný příchod Jana Suchopárka. Ukázal nám, že trenéřina se dá dělat i jinak, než jen křičet bezvýznamné věty. Několikrát nás nechal i sestavit tréninkovou jednotku a vést celý trénink a já poznal, že mě to vlastně baví. Navíc jsem studoval Sportovní gymnázium v Kladně, takže jsem měl blíže i k teorii sportu.

Jak jste se dostal k trénování v SK Kladno?

Znal jsem se s Petrem Brabcem z našeho společného působení na Braškově. Když jsem dostudoval vysokou školu, tak jsem měl najednou spoustu volného času. Petr mi dal nabídku zapojit se do trénování na Kladně a já neváhal. 

Začínal jste trénovat rovnou u mladšího dorostu. Dokážete porovnat, jak se změnilo SK Kladno od doby, co jste ho jako hráč opustil?

Stadion, zázemí i kabiny zůstaly stejné. Začal jsme u pana Supáčka, takže i hlavní trenér pro mě zůstal stejný. Změna je především v přístupu k hráčům a organizaci tréninků a zápasů. Vše se dělá většinou jen na hřišti a hráči nemusí polykat kilometry v lese tak, jako my. 

Po několika letech u dorostů jste se přesunul na pozici šéftrenéra přípravek a zároveň i k nejmenším dětem jako trenér. Jak velký to byl pro Vás rozdíl?

Rozdíl to byl veliký. Většina trenérů jde opačnou cestou než já – začíná u malých dětí a jde s nimi až do dorostu. Najednou jsem nemusel řešit taktiku, ale spíše, jaké zapojit dětské hry do tréninku. Je třeba to rozvrhnout tak, aby děti trénovaly to, co chcete, ale zároveň se u toho bavily a těšily se na další trénink. Hezké na této práci je, že rychle vidíte, jak velké dělají děti pokroky. 

U přípravek došlo v poslední době k řadě změn. Můžete nám je popsat?

Sjednotili jsme koncepci tak, aby na sebe vše navazovalo. Změnili jsme přístup k dětem, z tlaku na výsledky i k vytíženosti hráčů. Dále jsme zapojili do tréninků Martina Kejmara, který se věnuje pohybové průpravě od U8 do U11. 

Vidíte již teď přínos k zařazení speciální pohybové průpravy, kterou jsme do tréninků zařadili?

Ten přínos je obrovský. Na všech dětech je vidět, jak jim to pomáhá v koordinaci i rychlosti. Přes zimní období se nejmladší děti naučily kotrmelec dopředu i dozadu, salto a další gymnastické cviky. Další ročníky se učí stojku a třeba i chůzi po rukou. Vše má zase jasně danou posloupnost od jednoduchých cviků v U8 až po ty složitější v U11.

Jak se Vám daří spojit rodinný život s malým dítětem, práci a zároveň být šéftrenérem přípravek? Jedná se o různé činnosti, či zde nacházíte společný element?

Je pravda, že po narození dcery Adélky je toho někdy opravdu hodně. Základem je mít tolerantní ženu a šéfa v práci. Společným elementem u všech tří činností je sport a výchova. Pracuji spolu s bráchou, se kterým jsem hrál dlouhá léta fotbal a má také malou dceru, takže i v práci jsou hlavní témata sport a výchova. Trénování přípravek také není jen o fotbale, ale i o výchově.

Jak jste spokojený s fungováním přípravek v době koronaviru?

Musím poděkovat jak trenérům, tak rodičům. Všichni trenéři točí pro inspiraci videa a posílají je rodičům. Ti naopak točí své děti, jak sportují doma, na zahradě, nebo v přírodě.

Máte radu pro začínající fotbalisty?

Ať už je to fotbal nebo jiný sport, tak hlavně ho musejí dělat pro radost a ne proto, že to chtějí rodiče. Pak musí vydržet, dělat vše poctivě a s láskou. Talent není vše, když se někomu tolik nedaří v deseti letech, neznamená to, že se mu nebude dařit i ve dvaceti.

Autor: SK Kladno 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše