Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Práce ve Slaném
 • Teplárna Kladno

Bukovka a údolí pod Ostrovcem se mění

Úterý, 21. dubna 2020 10:18

Jeden milion korun je v letošním roce vyčleněn na revitalizaci Ostroveckého údolí, včetně sadu Bukovka. Na prořezávce vysokokmenného sadu a jeho okolí se již letos podíleli i dobrovolníci z Gymnázia Kladno.

Bukovka a údolí pod Ostrovcem se mění (Foto: MMK)

Na úpravy Ostroveckého údolí si nechalo město loni zpracovat studii, která území rozdělila na jedenáct dílčích ploch. U každé zhodnotila současný stav a navrhla konkrétní zásahy a způsob další údržby. K tématu se také uskutečnila dvě setkání s občany, v rámci kterých představil výslednou studii i harmonogram prací veřejnosti vedoucí odboru životního prostředí Radovan Víta.

„Bukovka a Ostrovecké údolí, ležící mezi centrem města, sídlištěm V. Lanny, Podprůhonem a Ostrovcem, je dnes zčásti poněkud zpustlé území, které nejvíc navštěvují divoká prasata. Zaslouží si však být dalším přírodním rekreačním prostorem města, má pro to všechny předpoklady a byla by velká škoda tohoto potenciálu nevyužít,“ vysvětluje investice do obnovy území primátor Kladna Dan Jiránek a dodává: „Aby údolí s Bukovkou mohli obyvatelé navštěvovat, je vhodné zpustlé části citlivě kultivovat a o to se nyní snažíme spolu s dobrovolníky, kterým patří velký dík.“ Revitalizace sadu pomůže rovněž obnovit cennou luční květenu. Při vhodné péči vznikne v sadu velmi pestrý travní podrost a město se obohatí o další biotop.

Aktuálně je z peněz na letošní úpravy území vyčerpáno zhruba 120 tisíc korun za práce v sadu. Významnou část prací udělali vlastními silami pracovníci odboru životního prostředí. Na čištění sadu se ale v březnu, v době vegetačního klidu, podílelo i sedmnáct studentů Gymnázia Kladno se svým pedagogem. „Vyčištěn byl hektarový prostor sadu Bukovka. Cesty a přístupy na centrální louku jsou vyřezány a na některých místech jsou vysazeny nové stromy, zejména duby. Vyřezané dříví se seštěpkovalo a nyní bude štěpka použita pro prvotní cesty skrz sad. Práce propojily plochy výřezů dělané po menších částech v letech 2017 až 2019 a žádné stromy o obvodu větším než 80 cm nebyly káceny,“ poznamenal primátor.

Dno Ostroveckého údolí rozryté divokými prasaty bylo zaválcováním upraveno a zároveň doseto semeny lučních rostlin. V lemu směrem k bývalé zásobní zahradě byl připraven prostor pro výsadbu aleje ovocných stromů. Dílčí výřezy a dosadby dřevin město zadalo firmě Zakládání a údržba zeleně s.r.o. v prostoru budoucího psího hřiště poblíž ulice Pod Bukovkou, u centrální louky a na svahu k ulici Vojtěcha Lanny. Cena za tyto práce činila 95 tisíc korun.

„Nyní v sadu Bukovka probíhá hodnocení druhů a stavu jednotlivých stromů. Staré ovocné stromy budou citlivě prořezány a pak bude možné vytipovat a postupně objednat stromy na doplnění sadu. V průběhu tohoto roku plánuje odbor také zadání projektu pro práci s vodou, cestní sítí a dalšími věcmi, které vyžadují podrobnější zpracování,“ konstatovala zastupitelka Anna Gamanová a dodala: „Údolí však kromě sadu obsahuje také další plochy, které je vhodné obnovit, je naprosto nutné upravit koryto, kudy odtékají při přívalových deštích balastní vody a tak dále, to jsou úkoly dalších let v závislosti na financích.“

Autor: Lucie Steinerová 1. krimi

  Park Trilobit v Rabasovce posloužil výtržníkům jako boxerský ring

 2. sport

  Předextraligová tour nebude jen o hokeji: V Berouně i Příbrami bohatý program ve fanzoně!

 3. zprávy

  Martina Březinová z Velké Dobré uspěla na evropské zmrzlinářské soutěži

 4. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Oslí stezka

 5. krimi

  Perspektivní zaměstnání: Policista ve Středočeském kraji

 6. krimi

  Kladenští strážníci vypátrali pachatele, který se chtěl vloupat do tetovacího salónu

 7. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Buče, chcete ho?

 8. zprávy

  Šestnáctý ročník Skutečné ligy pro amatérské kapely právě začal

 9. zprávy

  SAMK nechaly udělat ve Vrapicích nový povrch na víceúčelovém hřišti

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Bosse, chcete ho?

 11. zprávy

  V Kladně můžete podstoupit PCR testy zcela zdarma

 12. krimi

  V Kladně u nemocnice napadla Romka bezbrannou ženu

 13. sport

  Jágr sehnal klubu dalšího partnera. Tím je společnost Metta

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: CHKO Křivoklátsko

 15. kultura

  V Kladně se po třech letech předvedou Tata Bojs

 16. pozvánka

  Zoopark Zájezd bude o víkendu patřit dětem a adoptivním rodičům

 17. krimi

  Skupina výtržníků ve Slaném brutálně napadla a okradla mladíka

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Vodní park Čabárna

 19. sport

  Hvězdná posila Kanonýrů. Do Kladna přichází šampion Tomáš Chroust

 20. krimi

  Žena z Kladna odvážela ukradené lešení v nákupním vozíku