ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Český ventilátor CoroVent je na světě a je z Kladna

Čtvrtek, 16. dubna 2020 12:34

Ve středu představilo neformální sdružení akademiků, informatiků a techniků COVID19CZ v Kladně první originální plicní ventilátor CoroVent. Jeho vývoj zaplatila veřejná sbírka. 

Český ventilátor CoroVent je na světě a je z Kladna (Foto: MMK)

„Tento nouzový ventilátor může být vyráběn ve velmi vysokých počtech a za velmi příznivou cenu, která je oproti běžným ventilátorům, které se dnes používají, desetinová,“ popsal výrobek s číslem jedna Petr Kudrna z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně. Podle něj budou inženýři na přístroji ještě dále pracovat. „Má samozřejmě jistá omezení. Je navržen pro pacienty v nejtěžším stavu, kteří nemohou dýchat sami. Jakmile jim pomůže, budou přecházet v rámci nemocničního provozu na ventilátor, který umožňuje podporu jejich vlastního spontánního dýchání,“ řekl Kudrna a dodal: „Z inženýrského hlediska se jedná o větev procesu, kterou jsme schopni v relativně krátké době dotáhnout do úspěšného konce.“

Vývoj zaplatila veřejná sbírka

Vývoj přístroje se mohl rozběhnout díky 14 milionům korun, které mezi sebou ve veřejné sbírce bleskurychle vybrali lidé – převážně drobní dárci. Zároveň bylo štěstím, že fakulta biomedicínského inženýrství na plicní ventilaci už dlouhodobě pracovala. „My na ČVUT jsme šťastni, že dlouholetá výzkumná práce profesora Roubíka a jeho týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se zmaterializovala v patentované řešení šetrné plicní ventilace přizpůsobené pro léčení nemoci COVID-19 a že tento patent byl využit při realizaci ventilátoru CoroVent, který bude v nejbližších dnech uveden do sériové výroby. Na vývoji průmyslové realizace tohoto produktu se podílela, kromě firmy MICO, skupina firem a osob z iniciativy COVID19CZ, a já bych jim chtěl strašně moc poděkovat, že přispěly k superrychlému vývoji prostředku, který bude zachraňovat životy,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka předvedli lidé ve sdružení COVID19CZ malý zázrak. „Jde o krásný příklad toho, jak strategické a významné pro naše město bylo získat do Kladna fakultu ČVUT a jak je úžasné, že zde máme šikovné lidi, kteří dokáží vyvinout unikátní přístroj,“ poděkoval celému týmu kladenský primátor Dan Jiránek.

Dar vodohospodářů podpoří atesty

S výrobou začne nejpozději začátkem příštího týdne třebíčská firma MiCo. Podle jejího vedení už dnes registrují zájemce o stovky až tisíce kusů. Ventilátor je určený pro nouzové zvládání koronavirové pandemie a nemá dnes standardní certifikaci. Tu se výrobce pokusí získat, stejně jako vývojáři chtějí přístroj opatřit i funkcí pro podporu spontánního dýchání. Právě s atesty a dalším vývojem pomůže i půl milionu korun, který fakultě věnovala Veolia – hlavní akcionář Středočeských vodáren a.s. „Každá krize má své hrdiny. Já jsem vděčný panu primátorovi, že mě s takovými hrdiny seznámil. Jsem jim vděčný za všechny pacienty, kterým CoroVent pomůže,“ řekl při představení prvního výrobku CoroVent generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl.


 

Autor: Lucie Steinerová