ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Zoopark Zájezd a další soukromé zoo jsou v ohrožení

Čtvrtek, 16. dubna 2020 07:50

Z rozhodnutí vlády vyplývá, že zoologické zahrady mohou být pro návštěvníky znovu otevřeny až téměř v poslední vlně uvolňování restrikcí, tedy až na konci května. Pro malé zoologické zahrady, mezi které patří i rodinný Zoopark Zájezd, to ale může mít fatální následky.

Zoopark Zájezd a další soukromé zoo jsou v ohrožení (Foto: KL)

Na základě rozhodnutí vlády se zoologické zahrady budou moci otevřít až v poslední vlně uvolňování restrikcí. Tedy až koncem května. „Jestli přijdeme o květen, bude to hodně špatné,” zareagoval ihned na nařízení vlády Jiří Marek, zakladatel a ředitel rodinné zoologické zahrady Zoopark Zájezd a zároveň dodal: „Chápeme, že ve větších zoo se lidé často tísní, ale právě zoo, jako je ta naše, si návštěvníci chválí pro klidné prostředí, kde nejste nuceni dívat se na zvířata  skrz davy. I tak ale zoo nemůže být rizikovější než hypermarket nebo farmářský trh. Lidé jsou zde na čerstvém vzduchu a navíc by nebyl žádný problém omezit počet návštěvníků.”

V Zooparku Zájezd se domnívají, že vláda svůj záměr konzultovala pouze s velkými zoologickými zahradami. Bohužel ale pravděpodobně opomenula více než polovinu českých zoo, které nevlastní stát, nábrž milovníci zvířat, chovatelé a nadšenci. Tyto menší zoologické zahrady a parky jsou na návštěvnících zcela závislé a „přijít o květen“ by pro většinu z nich mohlo být doslova otázkou přežití. „Zpřístupnění zoologických zahrad rozšíří možnosti pro bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu a aktivní trávení volného času rodinám, které jsou s dětmi již několik týdnů zavřené v bytech. Rádi bychom vyzdvihli také zooparky a botanické zahrady, o kterých se plán na uvolňování vůbec nezmiňuje,“ míní Daniel Koleška ze Zooparku Zájezd.

Malé soukromé zoo si vydobyly své místo a s tím také respekt. Návštěvníci si je oblíbili jako příjemná místa pro rodinné výlety. Mimo to také hrají důležitou roli v ochraně životního prostředí a ohrožených druhů, mnoho z nich má za sebou světové úspěchy v chovatelství a mimo to jsou nedílnou součástí volnočasového vzdělávání. Před pár lety si to ještě málokdo uměl představit.

Zoopark Zájezd má návštěvnost 45 tisíc lidí za rok. Je zde k vidění například největší veřejná kolekce chameleonů na světě. „Nedávno se nám narodila mláďata vzácného chameleona límcového, který je dalším z asi 50 odchovaných druhů. Takové věci nyní možná už nebudou možné, jestli budeme muset provoz zoo výrazně omezit, nebo třeba i úplně zrušit,” říká Marek. Ředitel zooparku si neumí představit, že by zoo, kterou se svým týmem den co den buduje, měl opravdu zavřít. Potřebnou dávku optimismu a také podpory mu však dodávají lidé, kteří si kupují vstupenky či poukazy na krmení zvířat, aby je mohli uplatnit později, a také velké množství adoptivních rodičů a drobných dárců.

Čtěte také:

Soutěžte s Kladenskými listy o pět stokorun

„Vedení Zooparku Zájezd oslovilo ostatní zoo a obrátilo se také na botanické zahrady, aby získalo další podporu. Snad se podaří, pokud to celková situace v Česku dovolí, květen zachránit,“ uzavírá Daniel Koleška.

Autor: (kh)