ČSAD KLADNO
 • Rebuy Stars
 • Ples města Kladna
 • Den otevřených dveří

Janda zažil největší herní posun, teď šprtá na maturitu, která možná nebude

Úterý, 14. dubna 2020 07:20

Sezonu zakončil – aniž by to kdokoliv v tu chvíli tušil – slastným postupem juniorů do čtvrtfinále KB ligy. A on ví, že ani v něm nemusela přijít konečná, protože mladí Kanonýři si věřili na jednu z medailí. Nedodělaná práce ale zůstala i u áčka, za které útočník Dominik Janda pravidelně hrál. „Herně jsem se za ten rok posunul nejvíc v kariéře,“ říká Janda. Věří, že příští sezonu se postup do superligy podaří dokončit. Janda bude u toho, ale něco u něj bude přece jen jinak. Ročník už nezačne jako gymnazista, ale jako student vysoké školy. Jaká to bude? I to se dozvíte z jeho rozhovoru.

Janda zažil největší herní posun, teď šprtá na maturitu, která možná nebude (Foto: Kanonýři Kladno)

Dominiku, hrál jsi za A-tým i juniorku. Jaká to byla pro tebe sezona?

U juniorky začala zklamáním, když jsme nepostoupili do elitní A-skupiny, což byl můj úkol. Měl jsem totiž pomoct je tam dotáhnout. Ale nakonec juniorka dopadla výborně – za úspěch považuji už druhé místo v nižší skupině a pak samozřejmě samotné play-off. To se nám hodně povedlo a mohli jsme to klidně dotáhnout až k medaili.

Co áčko?

Z individuálního pohledu se mi první polovina povedla, ve druhé už to ale pro mě bylo celkem trápení. Přitom v juniorce se mi tou dobou dařilo (po Novém roce dal Janda ve třech zápasech dva hattricky a jednou rovnou pět branek), ale v áčku jsem tu formu nedokázal prodat. A budu-li se na sezonu dívat týmově, pak je hodnocení dost podobné. První polovina sezony byla slušná, pak přišla menší krize, když jsme prohráli sérii zápasů i se slabšími týmy. Ke konci základní části už šly naše výkony zase nahoru. Na play off jsme byli dobře připravení, ale bohužel skončilo záhy.

Jakou vidíš budoucnost juniorky, za kterou hrají mnozí dorostenci, tedy věkově mladší kluci?

Je to dobrá základna talentů pro Kanonýry. Na svůj věk hrají velmi nadprůměrně, kvalitně. Když to porovnám, tak naši dorostenci převyšují mnoho kluků z ostatních juniorských týmů, kteří jsou ročníky 2001 a 2002. Takže naše ročníky 2003 a 2004 mají velký potenciál. V budoucnu na tom může stavět i A-tým.

Však trenér Pazdera už mnohé zapojil do tréninku áčka.

A je to znát. Juniorka má podobný herní koncept jako A-tým, což se nejvíc projevilo a pomohlo nám právě v osmifinále play off proti Chodovu. Kluci se dokázali prosadit z věcí, které jsme dělali pod Honzou Pazderou na áčku. Dávali jsme góly z odskoků a jen se potvrdilo, že takhle kvalitní tréninky žádný klub v juniorce nemá.

Tobě hrát za áčko pomohlo jak?

Dalo mi hodně po florbalové i mentální stránce. Do další sezony půjdu psychicky odolnější, než jsem byl. Výkony třeba nebudou tak kolísavé, protože jsem se s tím učil pracovat. Herně jsem se posunul nejvíc ze všech roků, co florbal dělám. Není divu – na trénincích se neustále pracovalo.

Pomohlo ti i to, že nejsi v A-týmu jediný teenager?

Ano, je to super. Se spoustou kluků jsem hrál ve starších žácích, dorostu. Znám se s nimi odmala a jsem rád, že jsou se mnou v áčku, protože máme k sobě dobrý vztah. Před sezonou jsem se vrátil z hostování v Black Angels a právě oni mi pomohli se rychle začlenit zpět. I díky nim jsem otrkal v mužském florbalu, protože do té doby jsem v seniorské kategorii nikdy nehrál.

Vím, že ses vrátil kvůli maturitě. Blíží se její čas, ne?

Jsem ve čtvrťáku na gymnázium v Hostivicích. Učím se teď každý den, jen nevím, jestli se učím na maturitu, jestli vůbec bude. Ale já se hlavně snažím připravit na přijímačky, ty určitě budou. Hlásím se na medicínu, rovněž na FTVS na obor fyzioterapie. Ještě jsem si podal přihlášku na VŠCHT. Tam se ale chodí bez přijímaček, takže se už spíš připravuji na první semestr. Učím se maturitní otázky, ale těžko říct, jestli za současné situace maturita bude. Nijak mi to nevadí, stejně vím, že se tu látku musím kvůli budoucnosti naučit.

Co tě láká? Být doktorem?

Na prvním místě mám VŠCHT, kde je zajímavý obor Chemie a technologie materiálů. Ten chci studovat. Mám rád chemii, ale medicína mě taky zajímá, protože mám blízko i k biologii. Ale je otázka, jestli se tam dostanu. A je i otázka, jestli bych na ni kvůli florbalu šel, protože je medicína časově náročná. Ale chci ty přijímačky zkusit, je fajn se naučit i něco navíc.

Co když tě tam vezmou? Jak se rozhodneš?

To bude složité. Ale ještě to nenastalo, ani nemám žádný plán předem.

Ještě jsi mluvil o fyzioterapii. Koukáš už pod ruce kanonýrské fyzioterapeutce Kateřině Čikové?

Snažím se, i když před zápasem moc času není. Ale sleduji třeba, jak se tejpuje. Fyzioterapie mě láká, protože má blízko ke sportu, navíc jsem se ve škole vždycky rád učil o svalech, opěrné soustavě. Tak uvidíme, jak to při přijímačkách dopadne.

Autor: Robert Sára 1. zprávy

  Soutěž o nelevné rodiné vstupenky do Lumina parku

 2. zprávy

  Kladenská energetika přehledně v městském newsletteru

 3. zprávy

  Do Hornického skanzenu Mayrau se vrací Masopust

 4. zprávy

  Kemp vítězů míří opět do města Slaný za podpory olympioniků

 5. krimi

  Viditelnost v provozu je letošní téma akce Besipu a slánských strážníků

 6. zprávy

  Ve středních Čechách se rozjedou masopustní reje

 7. foto

  Kladenští Rytíři si pozvali na svůj led klub Miners

 8. krimi

  Kladenští strážníci předali spravedlnosti tři osoby v pátrání

 9. sport

  Ledovou plochu v Kladně pod otevřeným nebem můžete navštívit do konce ledna

 10. pozvánka

  V Kladně se chystá vernisáž výstavy Jindřicha Štreita

 11. krimi

  V jednom dni zastavili kladenští strážníci hned dvakrát mladíka s drogou v těle

 12. zprávy

  Zdravotní sestra je nedostatková. Kladenská nemocnice nabízí až půl milionu za nástup

 13. zprávy

  V únoru máte poslední možnost navštívit Lumina Park, svět statisíců světýlek

 14. sport

  Divadlo ve Slaném bylo opět dějištěm ocenění sportovců roku

 15. zprávy

  Kladensko zasypal první letošní sníh. Silničáři vyjeli se vším, co mají k dispozici

 16. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 17. zprávy

  Udělte svůj hlas osobnostem Středočeského kraje nominovaným na Cenu hejtmanky 2022

 18. zprávy

  Dan hledá nový domov, pomůžete mu?

 19. zprávy

  Slánské muzeum věnovalo vzpomínku svému významnému občanovi

 20. foto

  Další netradiční den otevřených dveří na SOŠ a SOU, Kladno, náměstí E. Beneše