ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Kraj poskytne živnostníkům bezúročnou půjčku

Čtvrtek, 9. dubna 2020 07:20

Středočeský kraj na své poradě schválil v pondělí 6. dubna program na pomoc živnostníkům, kteří zaznamenali nepříznivý dopad pandemie. Jedná se o bezúročnou půjčku ve výši maximálně 50 000 korun, která bude splatná za čtyři roky. 

Kraj poskytne živnostníkům bezúročnou půjčku (Ilustrační foto: KL)

„Dnes jsme schválili program, který by mohl rychle a účinně pomoci OSVČ, kteří byli nepříznivě zasaženi epidemií COVID-19, aby mohli rychle obnovit své podnikání. Bude se jednat o bezúročnou půjčku, splatnou za čtyři roky, kdy jeden rok je odklad a tři na splácení. Naším cílem je nabídnout plošnou a efektivní pomoc podnikatelům, kteří se neočekávaně ocitli ve finanční tísni,“ přiblížila formu podpory hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

O bezúročnou půjčku budou moci zažádat živnostníci, kteří podnikají na území kraje a živnost mají založenou před vyhlášením nouzového stavu. Dotace nebude poskytnuta těm podnikatelům, kteří jsou v exekuci, v insolvenci anebo se sídlem na úřadě. Program by měl být spuštěn co nejdříve a dotace budou vypláceny po jeho schválení Radou kraje.

Všechny žádosti o poskytnutí finanční výpomoci bude schvalovat Rada kraje. Živnostníci budou moci o půjčku zažádat do 30. června, a to po schválení dotačního programu.

Jak dále hejtmanka upřesnila, návratná bezúročná půjčka bude poskytnuta v maximální výši 50 tisíc korun. Celkový objem finančních prostředků, s nímž je počítáno, činí 2,750 miliardy korun. Před poskytnutím návratné půjčky požádá kraj žadatele o provedení identifikační platby.

Autor: (kh)