Při nakupování ochranných prostředků se vyhněte podvodníkům
Čtvrtek, 9. dubna 2020 07:10
Bohužel ani současná situace, kdy je vyhlášen na celém území Česka nouzový stav, nezastavila podvodníky. Ti se společně s lichváři snaží obohatit díky strachu ostatních. Proto dbejte na zvýšenou opatrnost zejména při online nakupování roušek či jiných ochranných prostředků.

Při objednávání jakéhokoliv z boží z internetového obchodu je vždy dobré ověřit, kdo za e-shopem stojí. „V obchodních podmínkách musí být jasně uvedena společnost s identifikačním číslem a na webu musí být dostupné kontaktní údaje. Pokud tuto informaci nelze na webových stránkách dohledat nebo je provozovatelem zahraniční společnost, existuje zvýšené riziko, že zaplacené zboží buď vůbec nedorazí, nebo na něj bude spotřebitel čekat několik týdnů. Proto je namístě rovněž zkontrolovat, zda jsou dostupné nějaké zkušenosti dalších spotřebitelů (například internetové recenze),“ upozorňuje spotřebitelská organizace dTest.
V době pandemie je kvůli vzniklé panice a strachu velmi snadné spotřebitele oklamat. Organizace dTest uvedla, že se v minulosti s falešnými e-shopy setkala již mnohokrát. Podvodníci se například snažili prodávat přípravky na zázračné zhubnutí nebo třeba i na léčbu rakoviny.
Právě teď je pro lichváře a podvodníky ideální doba, jak si „namastit kapsu“. Přemrštěné ceny překupníků za ochranné pomůcky, které dnes nosí prakticky všihni, dosahují leckdy i několikanásobků obvyklé ceny. V jistých případech by se jejich jednání dalo podle občanského zákoníku označit dokonce jako neúměrné zkrácení či přímo o lichvu, a to právě kvůli zneužití tísně spotřebitele a hrubému nepoměru mezi cenou a obvyklou hodnotou roušky. „Při neúměrném zkrácení lze požadovat kompenzaci za nepřiměřenou cenu, případně zrušení smlouvy, zatímco lichva zakládá rovnou neplatnost smlouvy,“ uvádí dTest. Důležité je vědět, že od smlouvy uzavřené přes internet je možné odstoupit bez udání důvodu ve lhůtě 14 dnů, a to i před samotným dodáním zboží.
Na byznys nepoctivých prodejců a lichvářů zareagovaly i Evropská komise a síť dozorových orgánů napříč Evropskou unií. Společnými silami připravují podpůrný materiál, který pomůže s identifikací potíráním problémových praktik. Do cen za ochranné pomůcky na začátku března v České republice zasáhla ministerstva financí a zdravotnictví. Nejdříve byly regulovány ceny respirátorů typu FFP3 na maximálně 175 korun bez DPH, pokud byly vyrobeny v Evropské unii, respektive na 350 korun bez DPH v případě výroby mimo EU. Následně byl jejich prodej mimo stát a jeho organizační složky zakázán, stejně jako vývoz přípravků na dezinfekci rukou.
Autor: (kh)
-
sport
Kladenští hokejbalisté budou o víkendu bojovat o mistrovský titul
-
krimi
Kladenští strážníci zadrželi zloděje, kteří vykrádali rodinné domy
-
zprávy
Ve Slaném se za pár dní otevře zrekonstruovaný aquapark
-
zprávy
Do osmi let budou po Kladně jezdit pouze autobusy na elektropohon
-
zprávy
Ve Slaném mají opravenou kopii renesanční kašny
-
krimi
Na Kladensku způsobila opilá žena dopravní nehodu
-
zprávy
V Zooparku Zájezd mají novou unikátní výstavu fotografií chameleonů
-
zprávy
Slánský starosta si v praxi vyzkoušel nový POL POINT
-
zprávy
V Kladně před Sletištěm vzniká další kruhová křižovatka
-
pozvánka
V zahradě Kladenského zámku se bude konat dětský den
-
krimi
Poctivost! V Kladně odevzdali strážníkům tři lidé nalezené peněženky
-
zprávy
V Lidicích byli oceněni vítězové vědomostní soutěže
-
foto
Na Husitské slavnosti ve Slaném zavítal i Jan Žižka z Trocnova
-
zprávy
FOTO: V Kladně se uskutečnil festival piva a vína
-
krimi
Kladenští policisté hledají majitele jízdního kola, kterému jej ukradl zloděj
-
foto
Ve Slaném se uskutečnila Olympiáda dětí a mládeže
-
krimi
Kladenští policisté vydali rady, jak předcházet okradení
-
krimi
Středočeští hasiči vyjeli v noci ke dvěma stovkám událostí
-
zprávy
V Kladenském zámku vystavují kladenští rodáci
-
krimi
Ve Slaném havaroval opilec, z místa nehody ujel