ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Radní Petr Soudek dodal do domova pro seniory odběrové sady

Středa, 8. dubna 2020 07:10

Odběrové sady by měly pomoci k tomu, aby se v domově pro seniory nerozšířila nákaza virem. Testovat se budou klienti, kteří museli opustit prostory domova, například k cestě za lékařem. Tito lidé budou muset po navrácení nějakou dobu setrvat ve zvláštním režimu.

Radní Petr Soudek dodal do Domova pro seniory odběrové sady (Foto: Archiv Petra Soudka)

Radní Petr Soudek si je vědom, že podle nařízení vlády má nemocnice povinnost seniora vracejícího se zpět do domova otestovat. Nařízení ale nepočítá s tím, že člověk může být nosičem viru i pět dní před tím, než to lze prokázat testy, a ani nepočítá se čtrnáctidenní karanténou.

„Z těchto důvodů jsou vracející se klienti Domova pro seniory Kladno preventivně drženi ve ´zvláštním režimu‘, aby se předešlo potenciálnímu přenesení viru na další obyvatele. A proto jsem v pondělí přivezl do Domova odběrové sady a navázal jsem spolupráci s Tilia Laboratories, která bude navracející se klienty po karanténní době testovat, aby se minimalizovalo riziko,“ říká radní Petr Soudek.

Ve zvláštním režimu je k seniorům přistupováno obezřetněji a zároveň tak, jako by byli nakaženi. Ošetřovatelky ke klientům přistupují v ochranných jednorázových oblecích, které se po návštěvě vyhodí. Testovaný je zároveň umístěn na samostatný pokoj.

Odběrové sady získal Petr Soudek od Tilia Laboratories v Pcherách, která je věnovala v množství pro deset testovaných lidí. „Budeme jednat také s kladenskou nemocnicí o tom, že kdyby v domově odběrové sady došly, mohli bychom další obdržet právě od ní,“ sdělil dále kladenský radní Petr Soudek.

Za testování seniora se samozřejmě musí zaplatit. Úhradu bude provádět sociální zařízení, ve kterém klient žije. „Jedno testování vychází na 1 264 korun bez daně. Jsem domluven s primátorem Jiránkem, že kdyby bylo zapotřebí, je město ochotno Domovu pro seniory finančně vypomoci. Za tu minimalizaci rizika to rozhodně stojí,“ uzavřel Petr Soudek.

Autor: (mv)