ODS Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • ODS Kladno
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném

Přesnou příčinu požáru paneláku v Americké se nepodařilo zjistit

Úterý, 7. dubna 2020 07:00

V sobotu 25. ledna nad ránem došlo v Kladně k požáru panelového domu. Lidé přišli o bydlení a strhla se vlna solidarity. Přesnou příčinu požáru se však dodnes nepodařilo objasnit.

Přesnou příčinu požáru paneláku v Americké se nepodařilo zjistit (Foto: KL)

Hned na začátku vyšetřovatelé pracovali s několika verzemi, které mohly ničivý požár způsobit. Jedna z nich byla technická závada, ta však byla záhy vyloučena. Zkoumalo se také, zda se v domě nenacházela hořlavá látka, která by měla na svědomí požár. Tuto verzi vyloučil pes, který byl nasazen na vyhledávání akcelerátorů. Ve hře nyní zůstávají dvě verze. Jedna hovoří o úmyslném zapálení a druhá zase o nedbalosti. Ovšem ani jednu z nich se dodnes nepodařilo prokázat.

Při požáru panelového domu se v lednu zranilo 14 lidí a jedna žena zemřela. Škody jsou zatím odhadnuty na desítky milionů korun, jejich přesná výše ale bude známa po kompletním dokončení stavebních prací. Nájemníci se zatím nevrátili do 21 z celkem 82 bytů. „Nejrozsáhlejší stavební práce probíhají v nejvyšších patrech, kde bude nainstalována speciální konstrukce, která trvale staticky zajistí byty v těchto podlažích,“ uvedla mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

Ve sbírce na pomoc obyvatelům panelového domu v Americké se vybralo téměř 380 tisíc korun. „Finance budou mezi nájemníky rozděleny i s ohledem na počet členů v domácnosti. S obyvateli se spojíme a částky jim pošleme na účty v nejkratším možném termínu,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek.

Autor: (mv)