Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Kladenský historik obnoví pamětní desku padlým železničářům

Pátek, 3. dubna 2020 07:30

Amatérský historik z Kladna Jiří Suchomel se na vlastní pěst pustil do obnovy pamětní desky na nádražní budově v Dubí. Ta nesla jména železničářů, kteří byli za odbojové aktivity zavražděni v koncentračních táborech. K jejímu odhalení by mělo dojít letos v říjnu, přesně 72 let po umístění původního pomínku.

Kladenský historik obnoví pamětní desku padlým železničářům (Vizualizace: Archiv Jiřího Suchomela)

Jiří Suchomel v březnu loňského roku náhodou natrefil na fotografii původní pamětní desky. Protože ale na místě, kde by měla být, bylo jen prázdné místo, začal hned plánovat, jak dosáhnout její obnovy. Kontaktoval všechny potřebné úřady, získal povolení a jeho plány začínaly nabývat reálné podoby.

„Součástí pomníku byla pamětní deska s pěti jmény padlých zaměstnanců drah během druhé světové války. V její blízkosti jsem pak objevil ještě mozaiku lva, která se nacházela pod deskou. Pravděpodobně se jednalo o pomník Rudé armády. Samotná deska zmizela při demolici nádražní budovy neznámo kam a lev zůstal na svém místě dodnes, byť ve špatném stavu,“ říká Jiří Suchomel. Jeho plány tak zahrnují nejen obnovu pamětní desky, ale také zmiňované mozaiky.

Amatérský historik se pustil i do pátrání po osudech železničářů, jejichž jména byla na pomníku vytesána. Vyhledal dokonce i jejich žijící potomky, kvůli kterým byla jeho snaha o obnovu pomníku ještě zesílena.

Čtyři ze zmíněných mužů nepřežili koncentrační tábor. Alois Mayer, Petr Podrazsky a František Jindřich byli zastřeleni v Mauthausenu v letech 1942 a 1943. Jejich kolega Václav Šantora zahynul v koncentračním táboře Flossenbürg roku 1945. Posledním z železniřáů je strojvedoucí Antonín Slezák. Ten zahynul při náletu hloubkařů u Brandýska v dubnu 1945.

Celý projekt by měl podle předpokladů vyjít asi na třicet tisíc korun. Některé náklady nese sám Jiří Suchomel. „Mám přislíbeno, že pamětní desku kompletně zaplatí město Kladno. Mozaiku zaplatím já osobně, nechám ji vytvořit zcela novou. Na stavební práce by mi měla přispět jedna firma,“ říká k financování Suchomel.

Odhalení obnovené pamětní desky je naplánováno na 24. října letošního roku, tedy přesně 72 let od prvního umístění desky původní.

Autor: (kh)