Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Nad Kladnem se strážníky bdí také asistenti prevence kriminality

Čtvrtek, 2. dubna 2020 08:00

Posilou kladenských městských strážníků jsou se svými výbornými komunikačními schopnostmi asistenti prevence kriminality. Jejich posláním je předcházet negativním vlivům ve městě. V současnosti jich v Kladně působí osm.

Nad Kladnem bdí také asistenti prevence kriminality (Ilustrační foto: KL)

Potkáváte je běžně v kladenských ulicích. Asistenti prevence kriminality působí pod Městskou policií Kladno. Víte, co je jich hlavní náplní práce?

Jak už sám název napovídá, jejich hlavním úkolem je preventivní činnost. Dohlížejí na pořádek a například také na to, zda pejskaři dodržují disciplínu. Denně nachodí v kladenských ulicích i patnáct kilometrů. Jejich činnost začíná za běžné situace ráno asistencí u škol, kde dohlížejí na bezpečnost školáků. Kontrolují například, zda nedochází k šikaně či záškoláctví. Poté se vydají do ulic a dohlíží na dodržování vyhlášek a kontrolu městského majetku. Můžete je vidět například asistovat seniorům na přechodech a někdy taky pomáhají lidem bez domova, pokud chtějí doprovodit na úřad či k lékaři.

Sami preventisté kriminality si na své práci nejvíce cení to, že jsou neustále v pohybu, nestráví celý den v kanceláři a pracují s lidmi. Asistenti jsou v ulicích města denně v pracovních dnech. Řídí se operativně připraveným plánem a mohou tak reagovat například na stížnosti občanů a tak řešit jejich aktuální problémy.

Povinnosti mají asistenti téměř stejné jako městští strážníci. Odlišnost je pak v pravomocích. V případě že v terénu zjistí protiprávní jednání či krizovou situaci, přivolávají hlídku městské policie a prozatím monitorují dění za pomocí videokamery na výstroji.

Stát se asistentem prevence kriminality není těžké. Pro přijetí nerozhodují tak přísná kritéria na vzdělání či fyzickou kondici jako u městských strážníků. Uchazeč však musí být trestně bezúhonný. Preventisté procházejí školením včetně místopisu a veřejných vyhlášek. Každý půlrok podstupují supervizi Ministerstva vnitra, která spočívá v simulaci různých situací a sledování, jak na ně asistenti zvládají reagovat. 

Autor: (kh)