Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Sbírka na pomoc obyvatelům Americké vynesla téměř 380 tisíc korun

Středa, 1. dubna 2020 14:25

Město Kladno založilo sbírku na pomoc obyvatelům domu v Americké ulici, který byl v lednu poškozen požárem, a mezi obyvatele bude rozděleno téměř 380 tisíc korun.

Sbírka na pomoc obyvatelům Americké vynesla téměř 380 tisíc korun (Foto: KL)

K 31. březnu byla ukončena sbírka na transparentním účtu a rozpečetěny pokladny, které sloužily k finanční pomoci obyvatelům z vyhořelého paneláku v Kladně. Nejvyšší částka více než 70 tisíc korun byla připsána z výtěžku tomboly na plese Města Kladna. Další finanční prostředky se vybraly na akci v Městském divadle při benefičním vystoupení nejen kladenských umělců a v městském informačním centru. Obyvatelé Kladna přispívali i v pokladnách divadel, hudebním klubu Dundee Jam, galerii kladenského zámku a při akci kina Sokol. Hotovost z jednotlivých akcí a kasiček byla vložena na transparentní účet, kam přispěli sousedé i přespolní jednotlivci, firmy, sportovní kluby, zaměstnanci knihovny a magistrátu, církevní spolky a také hudební benefiční počin skupiny Kiks. Suma dosahující téměř 380 tisíc korun bude poskytnuta obyvatelům domu.

„Finance budou mezi nájemníky rozděleny i s ohledem na počet členů v domácnosti. S obyvateli se spojíme a částky jim pošleme na účty v nejkratším možném termínu. Uvědomuji si, že i když většina obyvatel se do svých bytů vrátila již před několika týdny, finanční pomoc se všem bude hodit. Velmi děkuji těm, kteří na transparentní účet přispěli,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek.

Jeden z 82 bytů panelového domu na konci ledna vyhořel a všichni obyvatelé se museli na několik týdnů uchýlit do náhradního bydlení. „Obyvatelé se začali vracet domů začátkem března. V současné době je většina nájemníků zpátky ve svých bytech, mimo 21 bytů v horních třech patrech, které byly požárem poškozeny nejvíce, a bytů poškozených vodou při hašení. Magistrát jim přidělil jiné byty a nájemné v prvním měsíci bylo sníženo na symbolickou částku. Nejrozsáhlejší stavební práce probíhají v nejvyšších patrech, kde bude naistalována speciální konstrukce, která trvale staticky zajistí byty v těchto podlažích,“ řekl náměstek primátora Tomáš Kutil.

Autor: Lucie Steinerová