Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Zoopark Zájezd je bez návštěvníků a řeší vlastní přežití

Středa, 1. dubna 2020 07:50

Od 16. března jsou brány zoo uzavřené. Nezbytná nařízení pro zamezení šíření koronaviru přišla v době, kdy běžně začíná návštěvnická sezona. Bez příjmů za vstupné jsou soukromé zoo odsouzeny k drastickým omezením a bojují o holé přežití.

Zoopark Zájezd je bez návštěvníků a řeší vlastní přežití (Foto: Zoopark Zájezd)

Zoopark Zájezd chová přes 100 druhů zvířat od hmyzu až po primáty. Disponuje největší veřejně přístupnou druhovou kolekcí chameleonů na světě. Intenzivně se věnuje vzdělávání veřejnosti, především dětí a ročně ho navštíví přes 45 000 návštěvníků. Díky spokojeným návštěvníkům a každoročně se zvyšující návštěvnosti se může zoo udržovat a rozvíjet.

Stejně jako mnoho jiných zařízení, kde se setkává větší množství lidí, musel i Zoopark Zájezd své brány uzavřít. Bez návštěvníků ale přichází o jeden z hlavních zdrojů příjmů, kterým je vybírané vstupné. „Zaměstnáváme v sezoně až 25 lidí převážně z okolí. Kdo může, pracuje z domova. Ošetřovatele jsme kvůli riziku nákazy rozdělili do skupin, které se nepotkávají. Provoz je omezen na nezbytné minimum a snažíme se omezit výdaje, kde to jen jde. Zatím se držíme, ale bez návštěvníků nám finance na provoz vydrží řádově několik týdnů. Zatím čerpáme z rezerv určených na stavby a jiné projekty,“ říká ředitel Zooparku Zájezd Jiří Marek starší. Ten s vedením zoo nyní stále řeší vývoj situace a doufá, že bude možné brzy otevřít alespoň venkovní část zoo. Měsíční provoz stojí zhruba necelý půl milion, z čehož na krmení připadne asi 100.000 korun. „Jsme soukromá zoo a jako obecně prospěšná společnost nemáme za zřizovatele stát, respektive město. Finančně jsme tak závislí především na návštěvnících. Vše investujeme do provozu a rozvoje,“ dodal ředitel Marek.

V Zooparku Zájezd všechny velmi těší vlna solidarity, která se zvedla po výzvě na jejich webu a sociálních sítích. Lidé můžou podpořit Zoopark zakoupením vstupenky nebo poukazu na krmení zvířat s průvodcem, které budou moci uplatnit, jakmile se zoo opět otevře. Pro tuto příležitost je připravena i možnost užít si zcela soukromou prohlídku zoo po zavíračce, nebo v zoo dokonce i přespat.

Odkaz s informacemi o formách podpory najdete ZDE:

Autor: Daniel Koleška