Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Kladenská Střední škola designu a řemesel šije roušky

Úterý, 31. března 2020 07:20

V době epidemie COVID 19 a uzavření škol pro studenty však Střední škola designu a řemesel Kladno úplně své brány nezavřela, ale žije a šije. Tedy spíše její učitelé šijí. A co jiného je nyní nejvíc potřeba než roušky!

Kladenská Střední škola designu a řemesel šije roušky (Foto: SŠDŘ)

„Jelikož máme to správné vybavení a pracovní síly, snažíme se v současné nelehké situaci pomoci, jak to jen jde, a tak šijeme. Nejen naše fantastické paní učitelky oděvního ateliéru, navrhování a modelování oděvů, ale také mistr odborného výcviku truhlářů. Plus z domova někteří studenti oboru Modelářství a návrhářství oděvů a dokonce jeden student oboru Tesař. Ten se sám od sebe naučil šít během několika hodin a šije opravdu ve velkém, co mu síly stačí. Další učitelé včetně mě žehlí, stříhají, začišťují a dělají všechny pomocné práce, které jsou potřeba,“ říká ředitelka školy Jana Bláhová.

„Všichni jsou bezvadní, na úkor svého času, svých rodin i svého zdraví se snaží pomoci a přiložit ruku k dílu, jak to jen jde. Všichni to dělají dobrovolně. Navíc panuje při šití v dílnách oděvního ateliéru výborná nálada, všichni se skvěle baví a zároveň se odreagují. Záda bolí, ale smích nás neopouští,“ popisuje dále Jana Bláhová.

„Materiál na roušky jsme nakoupili, dokud byl. Fronty ve Švadlence jsme vystáli a nakoupili, co bylo potřeba. Nějaký materiál, po vyzvání na Facebooku školy, jsme také dostali od různých úžasných dárců. Další zbytky jsme měli na skladě. Největší problém je se šňůrkami a tkalouny, to je nedostatkové zboží, již vyprodané. Nyní si děláme tkalouny z látky, což nás trochu zdržuje,“ vysvětluje ředitelka Bláhová.

„Týdně ušijeme 300 – 400 kusů roušek, včetně těch posbíraných od žáků z jejich domovů. Všechny naše roušky si převezme náš zřizovatel – Středočeský kraj, který je distribuuje potřebným organizacím v kraji. Nutno ale dodat, že paní učitelky šijí i doma pro své známé, kamarády, sousedy, rodinu, známé známých, pro naše zaměstnance, kolegy i nepedagogické pracovníky a již ušily každá několik stovek kusů,“ uzavřela Jana Bláhová.

Autor: (red)