Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • Škola E. Beneš Kladno
 • SAMK
 • Práce ve Slaném

Sdílená kola se vracejí do ulic města

Pondělí, 30. března 2020 10:54

Od 1. dubna budou obyvatelům Kladna v ulicích města opět k dispozici sdílená kola, a to v nejmodernějších modelech. Službu zajišťuje firma Nextbike z Olomouce, která vzešla z výběrového řízení a která působí již ve 26 zemích světa a zajistí provoz na další dva roky. Nový systém je mnohonásobně levnější než elektrokola. Sdílená kola je v Kladně možné vypůjčit a vrátit na více než 50 místech.

Foto: KL

„V současném stavu chápu sdílená kola jako alternativní způsob dopravy po městě, vedle hromadné dopravy. Stále platí, že pohyb po ulicích je omezen na cesty do práce a domů a nezbytné nákupy. Pro nás je klíčové, aby byla služba pro obyvatele Kladna dostupná a bezproblémová a zároveň aby za službu město zaplatilo rozumnou, nikoli přemrštěnou částku. Systém zapůjčení a vrácení kol je navíc velice jednoduchý,“ říká primátor statutárního města Kladna Dan Jiránek. Smlouva s novým dodavatelem – firmou Nextbike – zahrnuje dodání 100 nových modelů kol s třírychlostní přehazovačkou, dále jednoduchý systém jejich registrace a půjčování včetně monitoringu a pravidelného svozu kol z míst, na která nepatří. Kola budou také vybavena funkcí SMARTlock, která umožňuje odemknutí a zamčení do pěti vteřin na jakémkoli z vyhrazených míst.

Financování zakázky zohledňuje reálné využití kol občany města. Firma tak bude fakturovat podle toho, jak budou lidé kola skutečně využívat. „Město bude platit provozovateli 19 korun za prvních 15 minut výpůjčky. Tento způsob je přibližně sedmkrát levnější než provoz elektrokol,“ říká Tomáš Kutil, statutární náměstek primátora. „Takový přístup firmu motivuje k lepšímu nastavení služby a efektivnímu rozmístění parkovacích míst pro kola po celém Kladně. Součástí služeb je i zákaznická linka a zákaznická podpora v českém i anglickém jazyce. Servisní tým zajistí každodenní péči o technický stav kol, jejich pečlivou dezinfekci a optimální rozestavění kol po městě,“ informoval Kutil.

„Doufáme, že si naše sdílená kola obyvatelé Kladna oblíbí stejně jako v ostatních městech ČR, kde Nextbike již působí. Krom zdravější a ekologičtější dopravy ještě stojí za zmínku spolupráce s Nadačním fondem Kapka naděje. Díky projektu „O kapku lepší jízda“ přispíváme 1 Kč z každé placené jízdy na dětská oddělení lokálních nemocnicí, takže k jízdě na kole máme o motivaci více,“ uzavírá jednatel Nextbike Czech Republic Tomáš Karpov.

JAK NA SDÍLENÁ KOLA

Za kolik

Prvních 15 minut bude pro uživatele kol zdarma a poté každých dalších 30 minut za 15 korun. Pro ty, kteří využívají delší trasy, jsou připravené výhodné tarify, kde uživatelé získají za 149 korun měsíčně extra 30 minut zdarma na každou výpůjčku. Tarif je platný na mechanická kola ve všech městech, kde dodavatel působí, včetně Prahy.

Registrace do systému

Pro registraci je potřeba stáhnout si aplikaci Nextbike a registrovat se pod svým městem. Pro aktivaci účtu je nutné ověření platební karty a poté mohou zájemci kola využívat po celém světě, kde Nextbike působí. Pokud uživatel nevlastní „chytrý“ telefon, registraci je možné provést ZDE:

Půjčení kol

Při půjčení uživatel otevře aplikaci Nextbike a naskenuje QR-kód, zobrazený na kole, které si chce půjčit. Po zvolení ‚Půjčit kolo‘ se kolo automaticky otevře. Celý proces trvá jen několik vteřin. Na jeden účet je možné vypůjčit až čtyři kola. Aktivně registrovaní uživatelé bez dat nebo chytrého telefonu si můžou kolo půjčit i přes hlasový automat na lince +420 581 652 047.

Parkování kola

Kolo můžete krátkodobě zaparkovat (výpůjčka se nepřeruší) pro krátké pauzy na nákup a podobně. Stačí aktivovat parkovací režim v aplikaci a manuálně zavřít zámek. Poté jej zase jednoduše deaktivujete a pokračujete v jízdě. Zámek se otevírá automaticky, a proto je důležité nedeaktivovat parkovací režim z dálky.

Vrácení kola

Správné vrácení kola je jeho odevzdání do jedné z oficiálních stanic v Kladně. Stačí jen zavřít zámek stlačením páčky nad zadním kolem. Pro ověření, že se výpůjčka ukončila, může uživatel aktualizovat aplikaci, ale pro samé ukončení není již nutností chytrý telefon použít.

Rezervace kola

Rezervace je možná do 15 minut a podléhá nevratnému poplatku 10 korun za každé kolo. Kolo se rezervuje na uživatelem vybrané stanici a do uplynutí časového úseku je mu k dispozici.

Informace

Veškeré další potřebné informace zájemci naleznou ZDE:

NEXTBIKE

Firma byla založena v roce 2004 v Lipsku a provozuje systém pro sdílení kol ve více než 200 městech po celém světě. Velká část kol je vyráběna v České republice, v Hořicích v Podkrkonoší. Česká republika se stává 27. zemí, kde Nextbike působí. Důraz na kvalitní zákaznické služby je podpořen vícejazyčnou zákaznickou linkou a servisními týmy, které udržují a redistribuují kola po celém městě tak, aby byl systém stále v optimálním stavu.

Autor: Lucie Steinerová 1. krimi

  V Tuřanech u Slaného ukradl zloděj elektrické ruční nářadí za 80 tisíc

 2. sport

  Ve Slaném začíná stavba multifunkční sportovní haly

 3. krimi

  Otec z Kladna zapomněl na dceru, na alimentech dluží už 85 tisíc

 4. krimi

  Ve vinařické věznici je naočkovaných 98 procent odsouzených

 5. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Rufuse, chcete ho?

 6. zprávy

  Obce budou spravedlivě přispívat na dopravu ve Středočeském kraji

 7. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Ronyho, chcete ho?

 8. zprávy

  Na příští zimní Olympiádu dětí a mládeže pojede téměř 90 mladých sportovců

 9. krimi

  Žena z Kladna naletěla podvodníkovi, přišla o několik tisíc

 10. zprávy

  Kladensko z nebe zachytili letečtí fotografové díky speciálnímu povolení

 11. zprávy

  Mladého recidivistu přepadl v Kladně hlad, zdarma se najedl v Bille

 12. krimi

  Krátká sněhová bouře na Kladensku přinesla dopravní nehody

 13. zprávy

  Ve Slaném je prodej stavebních parcel Háje-Sever v plném proudu

 14. krimi

  V Kladně načapali policisté řidiče bez papírů, hrozí mu až dva roky za mřížemi

 15. zprávy

  Plastika u parku Zoologická, Růže z Lidic, pořádně prokoukla

 16. pozvánka

  Vaše děti si mohou vyzkoušet, jaké to je být hokejistou Kladna

 17. krimi

  V kladenském Kauflandu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 18. zprávy

  Rekonstrukce prvního patra v kladenském Domově pro seniory byla dokončena

 19. krimi

  Kladenští policisté pátrají po ukradeném motocyklu za 170 tisíc

 20. krimi

  Frekventanti policejní školy zavítali opět do Kladna