Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Lukáš Hanes: Svět projde výraznou změnou

Čtvrtek, 26. března 2020 12:08

Město Kladno nemá Ruslana jako vláda, ale není potřeba pro všechno létat až do Číny. Své o tom ví radní Lukáš Hanes. S pomocí místních podnikatelů a kolegů z ODS, začal zásobování zdravotnickým materiálem řešit sám. První dodávku roušek pro Kladno přivezl do města malou Cessnou. Zdarma je rozdávají tam, kde je třeba.

Foto: Archiv Lukáše Hanese

Máte za sebou dva týdny, kdy platí nouzový stav. Jak se to projevuje ve městě?

Lidé si začínají zvykat na nová pravidla. Rouška se stala symbolem nového světa. Podle psychologů je současná situace srovnatelná s válečným stavem. Lidé jsou v šoku, vnímají ohrožení, které nečekali.

V příštích dnech začnou mnoha lidem docházet peníze. To bude problém, který musí řešit vláda. Od toho, jak tohle zvládnou, se bude vyvíjet i situace u nás. Pokud umožní zmražení splátek a následně masivně podpoří investiční akce, bude krize relativně krátká.

Pro nás je nyní prioritou zajištění bezpečnosti, udržení nemocnice a IZS v chodu. Samozřejmě také zásobování seniorů.

Celá republika řeší problémy se zásobováním ochrannými pomůckami a dezinfekcí. Jaká je současná situace v Kladně?

Magistrát byl připraven velice dobře. Bohužel jsme se nechali ukolébat vládou, kdy všechny ujišťovala, že zásoby má. Část svých zásob jsme rozdali tam, kde nebyli tak dobře připraveni a vláda pak nedodala nic.

Zásobování je problém, který řešíme. Pokud pomůže vláda, fajn. Pokud ne, zvládneme to sami.

Dezinfekci a ochranné pomůcky není možné na trhu sehnat. Například ve Slaném, podobně jako i na mnoha jiných místech, šijí roušky pro nemocnici doma. Jak to řešíte v Kladně?

Tady lidé také šijí. To je fajn, bohužel účinnost takového řešení je omezená. My potřebujeme stovky tisíc kusů sterilních roušek ve standardizované kvalitě.

Pokud byste mi měsíc zpátky popisoval to, co jsem řešil minulý týden, asi bych vás měl za blázna. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že od vlády nepřijde nic, začali jsme to pro Kladno řešit po vlastní ose s pomocí místních podnikatelů.

Trh v podstatě zkolaboval. Vše je závislé na osobních vztazích a rychlosti jednání. Buď něco seženete na podání ruky, nebo není nic. To platí jak pro Česko, tak pro Čínu. V takovém režimu nemá úředník svázaný tunou administrativy šanci, tak improvizujeme.

První objednávku pro Kladno jsme si přepravili malým dvoumístným letadlem. (Roušky je možné objednat ZDE:)  Prioritou jsou pro nás praktičtí lékaři, zubaři, lidé s onkologickým nebo autoimunitním onemocněním a lidé v karanténě. Vše předáváme bezkontaktně a zdarma.

Minulý týden jsme dodali několik set litrů lihu do nemocnice, kde z toho vyrábí dezinfekci. Dekontaminační mýdla, dezinfekce, prostě vše, co je potřeba dodáváme, tam kde to je potřeba.

Pokud by nebylo embargo na respirátory, mohli jsme je mít o týden dříve a v lepší kvalitě. Ale jak říkám, problémy řešíme za pochodu.

Myslíte, že jde o selhání státu? Už se objevují hlasy volající po odvolání ministra zdravotnictví.

Nemyslím, že teď je čas na politikaření. Je určitě dobré srovnávat, jak postupují jinde. V Belgii jde vše včetně respirátorů FFP3 koupit běžně v lékárně. Japonsko nebo Tchaj-Wan v podstatě normálně fungují bez svazujících omezení.

Máte představu o tom, jak se bude situace vyvíjet?

To nemá nikdo. Máme matematické modely vycházející ze zkušeností v jiných zemích, ale jde jen o model, do kterého nemůžete zahrnout všechny proměnné. V době, kdy počet nakažených stále roste, těžko odhadovat, jaký to bude mít dopad.

Celkově nemyslím, že po tak silném globálním otřesu se vše vrátí do starých kolejí. Svět takový, jak jsme ho znali měsíc zpátky, projde výraznou změnou. Politickou i ekonomickou. A jako vždy – vítězem bude ten, kdo na změny dokáže rychle reagovat.

Přijdou vám vládou přijatá opatření adekvátní?

Myslím, že vláda se dostala do situace, kdy neměla na výběr. Pokud by měla skladem to, co bylo slibováno, mohla být opatření mírnější a ekonomický dopad slabší. Ale to jsou věci, které půjdou vyhodnotit až zpětně. Generálů se po bitvě vyrojí určitě spousta, tak to hodnocení nechám na nich … (smích).

Jde najít něco pozitivního, co nám tato krize přinese?

To si asi každý musí vyhodnotit sám. V takových situacích člověk pozná, kdo dokáže fungovat pod tlakem, lidi, kterým může věřit na podání ruky, lidi, kteří pomůžou, i když by nemuseli.

Největší poděkování si zaslouží zdravotníci, hasiči, učitelky, městská policie. Všechny tyhle profese jsou mnohdy těžce podfinancované a oni to drží pohromadě vlastními silami. Pokud by tam nebyli lidé, co mají práci jako poslání, tak to tady můžeme všichni zabalit.

Autor: (red)