Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Nejpůjčovanější tituly loňského roku ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně

Středa, 25. března 2020 08:00

Stejně jako každý rok, i letos Středočeská vědecká knihovna v Kladně zjišťovala, jak si vedly jednotlivé tituly z jejího fondu. Pořadí v četnosti výpůjček bylo zjišťováno hned v několika kategoriích.

Nejpůjčovanější tituly loňského roku ve Středočeské vědecké knihovně Kladno (Foto: KL)

Četnost výpůjček se zjišťovala v těchto kategoriích: beletrie, dětská literatura, CD, Deskové hry a kufříky, Odborná literatura.

Beletrii jednoznačně opanovaly knihy českého spisovatele Patrika Hartla. Jeho Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend obsadili první a druhé místo. Třetí místo získal Robert Bryndza s knihou Do posledního dechu.

Dětská literatura přála anglosaským autorům. První místo drží J. K. Rowlingová a její titul „Harry Potter a prokleté dítě“ s dvanácti výpůjčkami za rok. Stále žádaný a dětmi milovaný Jeff Kinney získal s „Deníkem báječného kamaráda“ druhé a s desátým dílem „Deníku malého poseroutky“ třetí místo.

V kategorii CD obsadila s jedenácti výpůjčkami první příčku Astrid Lindgrenová s titulem „My z ostrova Saltkrakan“, o pouhou jednu výpůjčku za ní na druhém a třetím místě následují „Americký sniper“ Chrise Kylea a „Do vody“ Pauly Hawkins.

Deskovky a kufříky svého vítěze získaly ve hře Desítka, a to s jedenácti výpůjčkami, o jednu výpůjčku méně a druhé místo získala Trivial pursuit, s devíti výpůjčkami se na třetí místo vyšplhala česká hra Jídlo, s.r.o.

Odborná literatura potvrdila předloňské favority. První místo obhájil Josef Langmeier, Dana Krejčířová s titulem „Vývojová psychologie“ (27 x), druhou příčku (25 x) obsadil „Labyrint pohybu“ od Renaty Červené a Pavla Kováře a pro třetí medaili si dojela Gabriela Koukalová s autobiografickou knihou „Jiná“.

V celkovém pořadí všech kategorií se opakuje totožné pořadí jako v beletrii.

Patrik Hartl: Okamžiky štěstí – 41 výpůjček

Patrik Hartl: Báječný víkend – 39 výpůjček

Robert Bryndza: Do posledního dechu – 38 výpůjček

Nedejte se zastrašit vážností názvu vědecké knihovny, neboť ta tu skutečně není jenom pro vědce, ale pro všechny, kteří dohlédnou či chtějí dohlédnout dál, než na konec vlastního plotu. Více informací o službách a pořádaných akcích v knihovně (pokud právě neprobíhá virová pandemie) naleznete na webu knihovny ZDE.

Autor: Jitka Hrušková