Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

V lékárnách dochází Paralen, nekupujte si přehnané zásoby!

Čtvrtek, 19. března 2020 17:33

Koronavirová pandemie vyvolává v lidech pochopitelné obavy. Reakcí některých je tvoření nouzových zásob. A to nejen potravin a hygienických potřeb. Nově mají lidé strach také z průběhu případného onemocnění, začali se zásobovat i léky s paracetamolem.

V lékárnách dochází Paralen, nekupujte si přehnané zásoby! (Ilustrační foto: KL)

Onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru, vyvolává u většiny postižených pacientů vysoké horečky. V obavách o zvládnutí případné nákazy se lidé začali předem zásobovat léky s obsahem paracetamolu, o kterých je známo, že jsou účinné v boji s horečkou. Některé lékárny tak už teď informují, že jim léky pomalu začínají docházet.

„U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více jak trojnásobně. Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy měsíční poptávka, to znamená přes 300 tisíc balení,“ stojí v dnešní tiskové zprávě Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Ústav proto vyzval občany, aby zbytečně nehromadili léky s obsahem paracetamolu. Buďte ohleduplní i k ostatním lidem a kupte si léků jen tolik, kolik skutečně potřebujete.

„Aktuální dostupnost léčivých přípravků na trhu Ministerstvo zdravotnictví a SÚKL neustále monitorují. Jsme ve spojení s výrobci a držiteli rozhodnutí o registraci, kteří pracují na plynulém zajištění dodávek pro české pacienty,“ ubezpečuje mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Podobně jsou na tom i jiné země v Evropě, proto některé státy přistoupily k omezenému výdeji volně dostupných léků. Jedná se o Dánsko, Norsko, Irsko a Belgii. Například na Slovensku je situace dramatičtější, tam uvádí dokonce nedostupnost paracetamolu, ibuprofenu i acylpyrinu.

Autor: (kh)