Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Koronavirus hatí plány i bojovníkům. „Zasáhne nás to, ale zdraví je na prvním místě,“ říká trenér Mario Jarkas

Čtvrtek, 19. března 2020 07:10

Mario Jarkas vybudoval ve Slaném úspěšný klub bojových sportů TCB GYM a po skončení své bohaté kariéry v čínském boxu a kickboxu se věnuje výchově další generace bojovníků. O tom, jaké jsou plány do roku 2020 a jak aktuální epidemie viru COVID-19 ovlivňuje přípravu mladých fighterů, vyprávěl slánský patriot v rozhovoru pro Kladenské Listy.

Koronavirus hatí plány i bojovníkům. „Zasáhne nás to, ale zdraví je na prvním místě,“ říká trenér Mario Jarkas (Foto: Archiv Maria Jarkase)

Jak úspěšný byl z vašeho pohledu rok 2019?

Minulý rok toho bylo hodně. Byli jsme v Číně, na mistrovství světa v kickboxu v Rakousku, kde skončili dva naši svěřenci na stříbrném místě a jeden byl bronzový. Dál jsme se účastnili mistrovství České republiky, kde jsme byli nejúspěšnějším klubem, přivezli jsme pět nebo šest titulů. Celkově hodnotím rok 2019 kladně, až na výjezd do Číny, kde jsme bohužel neuspěli.

Co vás čeká v roce 2020?

Čeká nás mistrovství Evropy, mistrovství světa, mistrovství české republiky a Czech Open. To jsou čtyři soutěže, kterých se zúčastníme. Pak je pro mě samozřejmě důležitý také galavečer TCB Fight Night ve Slaném.

Je některá z akcí ohrožena aktuální pandemií koronaviru?

Na konci dubna mělo být mistrovství Evropy, které už je přeložené. Do toho mělo být v dubnu Czech Open a to bude asi zrušené. Troufám si tvrdit, že na 99 % se to zruší.

Jaký vliv má aktuální situace na přípravu vašich svěřenců?

Jsou zavřené tělocvičny a nemáme kde trénovat. Já jsem veřejně napsal, že nechci, aby se společně trénovalo a aby se lidi shlukovali. Každý musí trénovat sám a určitě nás to ovlivní. Běžně jsem je měl třikrát až čtyřikrát týdně na očích, zatímco takhle nevím, co dělají. Musejí si také hlídat váhu a věci okolo. Je to jedno s druhým.

Jde to se individuálně doma v karanténě dobře připravit?

Oni se můžou připravovat tak, že mohou běhat a zlepšovat kondici. Na sparingy a další věci ale potřebujeme tělocvičnu.

Jak je zrovna ve vašem sportu znát takový tréninkový výpadek?

Když se připravujeme na závody, tak trénujeme pětkrát šestkrát týdně, a najednou z toho vypadneme. Myslím, že to bude znát rapidně – jak po fyzické stránce, tak po stránce přípravy do zápasu. Všichni ale mají podmínky stejné, záleží na konkrétních jedincích. Buď chtějí, nebo ne. Cvičit se dá doma s vlastní vahou, je to ale jenom na nich.

Jak veliký vliv na vás bude mít tento výpadek po stránce provozní a ekonomické?

Mám tělocvičnu a navíc pořádám ještě galavečer a věci okolo. Samozřejmě mě to zasáhne, ale nechci to moc řešit. Na prvním místě je zdraví lidí. Ve stejné situaci jako já je spousta lidí, všichni jsme na tom stejně. Já jsem to zavřel a už se těším, až bude všechno v pohodě a budeme moct začít zase makat.

Autor: (fa)