Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Jak se ve Středočeském kraji rodí při pandemii

Středa, 18. března 2020 10:04

Děti se samozřejmě musí rodit i v probíhající pandemii. Jak to však probíhá v případech, kdy je u rodičky podezření na nákazu novým typem koronaviru nebo je už nákaza dokonce prokázána? V době, kdy je nedostatek ochranných pomůcek, to není jednoduché.

Jak se ve Středočeském kraji rodí při pandemii (Foto: Oblastní nemocnice Kladno)

Ochranné pomůcky včetně roušek používají lékaři i porodní asistentky u všech porodů i v běžných situacích. Vzhledem k omezenému množství respirátorů se ty s filtrační třídou FFP3 používají pouze v případě podezření na nákazu COVID-19 u rodičky. Rodičky dostanou roušku v těch případech, kdy se u nich jeví příznaky koronavirové nákazy.

Mluvčí mladoboleslavské nemocnice informovala, že pokud se nejedná o akutní či již probíhající porod, přemisťují rodičku, u které je nákaza koronavirem prokázána či je k tomu podezření, do pražské nemocnice Na Bulovce. V opačném případě ženu lékaři odrodí za použítí ochranných pomůcek. Stejně budou v obdobných případech postupovat i ostatní středočeské porodnice.
Některé porodnice jsou na porod rodičky s příznaky onemocnění COVID-19 připraveny. Mezi ně patří i Hořovická porodnice U Sluneční brány.

Kladenská porodnice měla dočasně zastavený provoz a rodičky byly posílány do okolních nemocnic. Od 7. hodiny ranní ve středu 18. března je však v této porodnici provoz již plně obnoven.

Všechny středočeské nemocnice zrušily kurzy předporodní přípravy, a to až do odvolání. Nastávající maminky si k porodu mohou vzít doprovod v mladoboleslavské, příbramské a benešovské porodnici. V Hořovicích to možné není.
Návštěvy na novorozeneckých oddělení i na oddělení šestinedělí jsou zrušené ve všech středočeských porodnicích.

Autor: (kh)