Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Skupinka dobrovolnic v Libušíně šije roušky

Úterý, 17. března 2020 07:30

Po celé republice se objevují dobrovolníci, kteří z bavlny doma na šicích strojích ve svém volnu šijí roušky nejen pro své blízké, ale také pro prodavačky, lékárníky či zdravotnický personál. Jedna taková skupinka dobrovolnic vznikla také v Libušíně na Kladensku.

Skupinka dobrovolnic v Libušíně šije roušky (Foto: Zdena Hráchová)

Nastaly těžké časy, na které nikdo nemohl být předem připraven. Světem se šíří nový nebezpečný virus, proti kterému se teď lidé snaží co nejvíce bránit. Jednou z účinných forem ochrany, na které se shodují i odborníci, je nošení respirátorů a roušek. A to je problém, protože z roušek se během pár dnů stalo nedostatkové zboží. Naštěstí mezi námi žijí lidé, kterým není zdraví ostatních lhostejné, a tak začali toto nedostupné zboží vytvářet doma vlastníma rukama.

V Libušíně se prostřednictvím sociální sítě daly dohromady tři dámy a dohodly se, že ač nejsou žádné švadlenky, chtějí být nápomocné. Našly si na internetu návod a pustily se doma do šití.

„Vzhledem k aktuální situaci jsme tři maminky z Libušína spojily síly, začaly jsme hledat další lidi, kteří by nám chtěli pomoci. Ani jedna nejsme švadlenka, ale i přesto jsme si sedly ke stroji a začaly jsme podle návodů šít. Na sociální síti jsme vytvořily událost, kde se domlouváme s ostatními, kdo bude šít, kdo bude stříhat a podobně,“ popisuje začátek projektu jedna ze tří iniciátorek Zdena Hráchová. 

Dobrovolníků, kteří šijí roušky, je v Libušíně zatím málo, ale iniciátorky věří, že díky sociální síti jich bude přibývat a s nimi samozřejmě i hotové roušky. Každá z dobrovolnic nejdříve chce zabezpečit svou rodinu a blízké. Jejich cílem je ale vyrobit tolik roušek, aby je mohly dodat i těm, kde je postrádají.

„Jsme rády za každé sdílení i za každého člověka, který chce přiložit ruku k dílu. Ti, co neumí šít, nám pomáhají třeba stříhat látku. Připravené materiály si pak necháváme na plotě,“ dodává zodpovědná švadlenka.

Šití roušky přitom není nic složitého, podle Zdeny to zvládne doma každý. Je to ale přece jen o troše cviku. Zdena svou první roušku šila tři hodiny. Druhou už ale měla hotovou za půl hodiny. Každého, kdo by se chtěl k projektu přidat nebo si roušky ušít jen pro vlastní potřebu, tak odkazuje na návody, kterých je na internetu plno.

Švadlenky z Libušína už po pár dnech od založení skupiny na Facebooku začali oslovovat lidé se svými poptávkami. „Oslovila nás například jedna kladenská lékárna a také zaměstnanci libušínského Coopu. Poptávka je opravdu velká. Ale je nás málo, nemůžeme zatím nikomu nic slíbit, potřebujeme, aby nás bylo víc,“ říká iniciátorka.

Libušínské švadlenky se přes sociální síť vzájemně podporují, posílají si rady a vychytávky, posílají si fotky hotových produktů a stále spolu komunikují.

Veškerý materiál, který je na výrobu roušek potřeba, si dobrovolnice obstarávají samy, případně ho získávají od dalších sousedů a přátel. “Děkujeme všem, kdo se na projektu podílí, až už dodáváním látek, nebo přímo šitím,” vzkazuje ostatním švadlenkám další z iniciátorek. 

„Ráda bych zdůraznila, že roušky šijeme pro všechny zdarma. Jsme přesvědčené, že lidé by si vzájemně měli pomáhat, a tohle je dobrá příležitost,“ dodává švadlenka Zdena.

Pokud byste se do této komunity také rádi přidali a pomohli tak dobré věci, najděte si na Facebooku událost s názvem V Libušíně společně šijeme a pomáháme. Teď je ta pravá chvíle přiložit ruku k dílu a navzájem si být nápomocní.

Autor: (kh) 1. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 2. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 3. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 4. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 5. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 6. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 7. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 8. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 9. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 10. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů

 11. krimi

  Bitku ve Vodárenské ulici ukončili až přivolaní policisté

 12. foto

  Kladenská nemocnice zakoupila devět nových sanitek

 13. krimi

  Pozor! V Kladně jezdí falešní taxikáři

 14. krimi

  Další řidiči usedli za volant přes zákaz řízení, nyní jim hrozí dva roky vězení

 15. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – hra na housle

 16. info z radnice

  Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky

 17. krimi

  V Kladně boural řidič, který od nehody utekl. Policie vyhlásila pátrání

 18. zprávy

  Ve Stochově mají novou střechu na školce, opravenou silnici i chodníky

 19. krimi

  Večerní nákup znepříjemnila krádež mobilního telefonu

 20. sport

  SAMK oznámily změny v podmínkách užívání venkovních sportovišť