Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Práce ve Slaném
 • Teplárna Kladno

Skupinka dobrovolnic v Libušíně šije roušky

Úterý, 17. března 2020 07:30

Po celé republice se objevují dobrovolníci, kteří z bavlny doma na šicích strojích ve svém volnu šijí roušky nejen pro své blízké, ale také pro prodavačky, lékárníky či zdravotnický personál. Jedna taková skupinka dobrovolnic vznikla také v Libušíně na Kladensku.

Skupinka dobrovolnic v Libušíně šije roušky (Foto: Zdena Hráchová)

Nastaly těžké časy, na které nikdo nemohl být předem připraven. Světem se šíří nový nebezpečný virus, proti kterému se teď lidé snaží co nejvíce bránit. Jednou z účinných forem ochrany, na které se shodují i odborníci, je nošení respirátorů a roušek. A to je problém, protože z roušek se během pár dnů stalo nedostatkové zboží. Naštěstí mezi námi žijí lidé, kterým není zdraví ostatních lhostejné, a tak začali toto nedostupné zboží vytvářet doma vlastníma rukama.

V Libušíně se prostřednictvím sociální sítě daly dohromady tři dámy a dohodly se, že ač nejsou žádné švadlenky, chtějí být nápomocné. Našly si na internetu návod a pustily se doma do šití.

„Vzhledem k aktuální situaci jsme tři maminky z Libušína spojily síly, začaly jsme hledat další lidi, kteří by nám chtěli pomoci. Ani jedna nejsme švadlenka, ale i přesto jsme si sedly ke stroji a začaly jsme podle návodů šít. Na sociální síti jsme vytvořily událost, kde se domlouváme s ostatními, kdo bude šít, kdo bude stříhat a podobně,“ popisuje začátek projektu jedna ze tří iniciátorek Zdena Hráchová. 

Dobrovolníků, kteří šijí roušky, je v Libušíně zatím málo, ale iniciátorky věří, že díky sociální síti jich bude přibývat a s nimi samozřejmě i hotové roušky. Každá z dobrovolnic nejdříve chce zabezpečit svou rodinu a blízké. Jejich cílem je ale vyrobit tolik roušek, aby je mohly dodat i těm, kde je postrádají.

„Jsme rády za každé sdílení i za každého člověka, který chce přiložit ruku k dílu. Ti, co neumí šít, nám pomáhají třeba stříhat látku. Připravené materiály si pak necháváme na plotě,“ dodává zodpovědná švadlenka.

Šití roušky přitom není nic složitého, podle Zdeny to zvládne doma každý. Je to ale přece jen o troše cviku. Zdena svou první roušku šila tři hodiny. Druhou už ale měla hotovou za půl hodiny. Každého, kdo by se chtěl k projektu přidat nebo si roušky ušít jen pro vlastní potřebu, tak odkazuje na návody, kterých je na internetu plno.

Švadlenky z Libušína už po pár dnech od založení skupiny na Facebooku začali oslovovat lidé se svými poptávkami. „Oslovila nás například jedna kladenská lékárna a také zaměstnanci libušínského Coopu. Poptávka je opravdu velká. Ale je nás málo, nemůžeme zatím nikomu nic slíbit, potřebujeme, aby nás bylo víc,“ říká iniciátorka.

Libušínské švadlenky se přes sociální síť vzájemně podporují, posílají si rady a vychytávky, posílají si fotky hotových produktů a stále spolu komunikují.

Veškerý materiál, který je na výrobu roušek potřeba, si dobrovolnice obstarávají samy, případně ho získávají od dalších sousedů a přátel. “Děkujeme všem, kdo se na projektu podílí, až už dodáváním látek, nebo přímo šitím,” vzkazuje ostatním švadlenkám další z iniciátorek. 

„Ráda bych zdůraznila, že roušky šijeme pro všechny zdarma. Jsme přesvědčené, že lidé by si vzájemně měli pomáhat, a tohle je dobrá příležitost,“ dodává švadlenka Zdena.

Pokud byste se do této komunity také rádi přidali a pomohli tak dobré věci, najděte si na Facebooku událost s názvem V Libušíně společně šijeme a pomáháme. Teď je ta pravá chvíle přiložit ruku k dílu a navzájem si být nápomocní.

Autor: (kh) 1. sport

  Rytíři si v Příbrami poradili s Jihlavou a přípravu začali vítězně

 2. sport

  Kanonýři mají prvního z dvojice brankářů, přichází Marek Macík

 3. zprávy

  Buštěhradskou mateřskou školu bude moci díky přístavbě navštěvovat více dětí

 4. zprávy

  V Kladně se opravuje další most, tentokrát v ulici Dukelských hrdinů

 5. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Lány

 6. zprávy

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 5

 7. krimi

  Za dva dny odhalili kladenští strážníci 4 muže hledané policií

 8. zprávy

  Kladno má svůj městský znak už 460 let

 9. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nižbor

 10. zprávy

  V pondělí začala oprava silnice I/7 podél Slaného

 11. zprávy

  Navrhněte občany města Slaný na ocenění

 12. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Kolo je vhodný dopravní prostředek

 13. zprávy

  V galerii Kladenského zámku bude multimediální výstava Zahrada 2

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Buštěhradské muzeum Oty Pavla

 15. krimi

  Park Trilobit v Rabasovce posloužil výtržníkům jako boxerský ring

 16. sport

  Předextraligová tour nebude jen o hokeji: V Berouně i Příbrami bohatý program ve fanzoně!

 17. zprávy

  Martina Březinová z Velké Dobré uspěla na evropské zmrzlinářské soutěži

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Oslí stezka

 19. krimi

  Perspektivní zaměstnání: Policista ve Středočeském kraji

 20. krimi

  Kladenští strážníci vypátrali pachatele, který se chtěl vloupat do tetovacího salónu