Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Nezaměstnanost ve středních Čechách klesla, na Kladensku je nadprůměrná

Středa, 11. března 2020 07:40

Nezaměstnanost ve středních Čechách v únoru klesla o jednu desetinu procentního bodu na dva a půl procenta. Úřady práce v kraji evidovaly na 24 a půl tisíce potenciálních uchazečů o zaměstnání, jen v kladenském okrese jich bylo přes čtyři tisíce.

Nezaměstnanost ve středních Čechách klesla, na Kladensku je nadprůměrná (Foto: KL)

Na pracovní úřad se letos v únoru přišlo ve středních Čechách registrovat 3 760 lidí, což bylo o 1824 méně než v lednu. Z evidence bylo vyřazeno 4 117 uchazečů, o 136 méně než v minulém měsíci. Úřady v regionu evidovaly koncem února 64 745 volných pracovních míst, potenciálních uchazečů o zaměstnání bylo 24 566. Oproti lednu přibylo 4 756 volných pracovních míst, uchazečů o zaměstnání bylo o 357 méně. 

Krajský průměr nezaměstnanosti činil dva a půl procenta, přičemž v okrese Kladno byl o procento vyšší – po Příbramsku druhý nejvyšší v kraji. Naopak nejméně nezaměstnaných hlásí okres Praha-východ, kde průměr činil pouze jedno procento a dvě desetiny. Mezi regiony má Středočeský kraj šestou nejnižší nezaměstnanost, procentuálně shodnou s Plzeňským, Královéhradeckým a Zlínským krajem.

Na mírném snížení nezaměstnanosti oproti lednu se podle analytiků projevila zvýšená poptávka po pracovní síle v některých průmyslových odvětvích a zejména rozšíření nabízených služeb.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské, vězni či nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří by mohli ihned nastoupit do práce, byl v lednu ve středních Čechách 22 288.

Autor: (jk)