Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Nechtěný únik moči – problém žen všech věkových kategorií

Středa, 11. března 2020 07:30

Inkontinence neboli samovolný únik moči je i v dnešní době stále trochu tabu. Netýká se však pouze žen v pokročilém věku, tento problém trápí stále více také ženy okolo třiceti let a dokáže výrazně ovlivnit kvalitu jejich života. Velmi rizikové je pro svaly pánevního dna obzvláště těhotenství a vaginální porod. Není proto divu, že po porodu trpí inkontinencí více než čtvrtina žen. Obtíže přitom začínají docela nenápadně.

Nechtěný únik moči – problém žen všech věkových kategorií (Zdroj – pixapay)

Jak se inkontinence projevuje, jak je možné ji léčit nebo se jí úplně zbavit, vysvětluje doktorka Jana Voborská Neudeckerová, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení kladenské nemocnice.

Paní doktorko, má inkontinence nějaké typy a jak se projevují?

Nejčastějším typem inkontinence je inkontinence stresová. Ta se projevuje únikem moči při zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy například při kýchnutí, zakašlání, poposkočení atd. Ze začátku nemusíme úplně vnímat samotný únik, ale třeba jen opakovaně vlhčí spodní prádlo často s nepříjemným zápachem. Druhým nejčastějším typem močové inkontinence je urgence. Urgentní inkontinence se projevuje náhlým neovladatelným nucením na močení s únikem většího množství moči.

Jak se můžeme inkontinence zbavit?

Primárně je důležité si uvědomit, že ačkoliv se jedná o velmi nepříjemný a maximálně intimní problém, není důvod se stydět a je potřeba o inkontinenci informovat svého lékaře. Urgentní inkontinenci lze velmi efektivně léčit prášky, které předepisuje lékař. Stresovou inkontinenci lze ovlivnit především posílením svalů pánevního dna. Správnou rehabilitací lze dokonce lehčí formy inkontinence úplně vyléčit, má to však jeden háček. Pokud se cviky provádějí špatně, může to inkontinenci naopak zhoršit.

Jak tedy správně cvičit?

S nácvikem správného cvičení může pomoci fyzioterapeut nebo pokud chcete raději cvičit v pohodlí a intimitě svého domova, mohou ženy využít různé pomůcky. Pro rehabilitaci pánevního dna a řešení inkontinence je možné použít vaginální konus či balónek určený právě k rehabilitaci. Při správném zatnutí svalů pánevního dna se balónek vtáhne hlouběji do pochvy. Tak má žena jasnou zpětnou vazbu, jestli je technika cvičení správná.  Obdobně funguje i konus, který posunem části před rodidly informuje o efektivitě posilování. Výhodou balonku je i to, že se velikostně přizpůsobí individuálním prostorovým nárokům každé pochvy.

Co když cvičení nepomůže?

Pak je na místě návštěva urogynekologa, důkladné vyšetření a až poté i možná operace. Stresová inkontinence se chirurgicky řeší velmi elegantně zavedením pásky pod močovou trubici. Úspěšnost je bezmála stoprocentní a samotná operace trvá kolem dvaceti minut. Ruku v ruce s inkontinencí jde často i sestup poševních stěn a dělohy.   V léčbě sestupu hraje hlavní roli chirurgický zákrok – plastika poševních stěn a popřípadě odstranění dělohy nebo závěsné operace. Vhodnou operační techniku zvolí lékař na základě vyšetření.

Existuje vůbec něco jako prevence inkontinence?

Ideální samozřejmě je začít cvičit již v době, kdy se vše ještě jeví v pořádku. Jen tak můžeme těmto problémům efektivně předejít. Rehabilitace svalů pánevního dna také pomáhá při chronických pánevních bolestech, bolestivé menstruaci či bolestivém pohlavním styku. Všechny tyto obtíže totiž mohou být způsobeny nesprávným napětím svaloviny pánevního dna. Takže i při prevenci inkontinence platí rčení „čím dříve, tím lépe“.

Autor: Hana Plačková