Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Rok 2019 očima kladenských matrikářek

Pondělí, 9. března 2020 08:00

Více narozených chlapečků než holčiček, nejčastěji Jakub a Eliška, dvě manželství na jeden rozvod i téměř pět desítek registrovaných homosexuálních párů. Takový byl rok 2019 na matrice kladenského magistrátu.

Rok 2019 očima kladenských matrikářek (Foto: Karel Pazderka MMK)

V roce 2019 se v Kladně narodilo celkem 1 109 dětí – 557 chlapečků a 552 holčiček. To je o zhruba stovku méně, než v roce předešlém. V celé republice vedla jména chlapečků Jan a Jakub, v Kladně byla nejoblíbenější Jakub, Matyáš, Matěj, Martin či Adam. Z ženských jmen Kladeňáci preferovali Elišku, Annu, Viktorii, Karolínu i Terezu. Eliška a Tereza vedou i celorepublikový řebříček. Přes sto dospělých Kladeňáků požádalo loni matriku o změnu jména či příjmení.

„Sepsali jsme 507 protokolů o určení otcovství, přesně tolik dětí se narodilo v Kladně mimo manželství. Ve společnosti tento trend stále stoupá, sňatek páry nepovažují za nutnost při zrození dítěte. Loni v Kladně uzavřelo manželství 243 párů, o 23 méně než předloni. Církevních obřadů se uskutečnily dvě desítky. Naopak se rozvedly 124 páry oproti 189 v roce 2018. Rozcházela se manželství jak po necelém roce trvání, tak i po třiceti letech,“ hodnotí vedoucí kladenských matrikářek Jaroslava Vrňáková.

Kladenský magistrát je pověřeným úřadem pro provádění registrací homosexuálních párů pro celé střední Čechy. Této možnosti tu v roce 2019 využilo 46 párů (37 v roce 2018). Už druhým rokem lesbičky předběhly gaye – 27 registrací versus 19. Kladenské matrikářky vyjíždějí za těmito obřady po celém kraji, nejkrásnější se podle nich odehrály v Bučickém mlýně, na zámku Úmonín, ve freskovém sále zámku Lešany, v jezdeckém centru Královice, Podlešanském mlýně, na statku Blažejovice či magické tvrzi Čelákovice nebo v Keltském opidu Dolní Břežany. „Měli jsme v Kladně i páry s cizinci, například z Filipín, Venezuely, Bosny a Hercegoviny, z Turecka, Ukrajiny nebo USA,“ říká hlavní matrikářka.

V loňském roce zemřelo v Kladně 1081 osob, 548 mužů a 538 žen. To je o 30 osob méně než v roce předešlém. Průměrný věk mužů v době úmrtí byl loni 71 let (72 v roce 2018), žen 79. „Kladno má shodný věk v době úmrtí, jako je statistika v České republice,“ podotkla Jaroslava Vrňáková.

Na matriku míří i zapomnětlivci a žádají duplikáty ztracených matričních dokladů. V Kladně předloni vystavili přes dvanáct set kopií rodných, oddacích či úmrtních listů, v loňském roce už 1 534. Magistrát města Kladna má po městě celkem sedm kontaktních míst pro ověřování a služby Czech Point. V roce 2019 jsme ověřili celkem 21 157 listin či podpisů, občané požádali o 5 468 výstupů z Czech Point.

„Zvláštní matrika Brno zapisuje události českých občanů, které nastaly v cizině. Kladno postoupilo do Brna celkem 84 takových matričních událostí svých občanů v zahraničí. Byly mezi nimi například sňatek na Seychelech, Ukrajině či v Německu, úmrtí v Chorvatsku, Velké Británii, Německu a Švédsku. Kladenské maminky také rodily loni ve Velké Británii, Německu, Moldavsku nebo Rusku. Odvážné a adrenalin milující páry mohou v Kladně uzavřít svatbu i v baloně,“ konstatovala Jaroslava Vrňáková. 

Autor: Lucie Steinerová