Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Na republikovém finále fyzikální olympiády mělo svého zástupce i Kladno

Sobota, 7. března 2020 09:00

V pořadí už 61. celostátní kolo fyzikální olympiády hostilo v uplynulých dnech Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Své znalosti v něm poměřilo osmatřicet studentů, mezi nimi i jeden ze dvou Středočechů – student Jakub Vaněk z Gymnázia Kladno.

Na republikovém finále fyzikální olympiády mělo svého zástupce i Kladno (Foto: Jitka Krňanská)

V královském městě strávili mladí fyzikové celkem tři dny. Slavnostní přivítání na ně čekalo v divadle, soutěžní klání probíhala ve třídách místního gymnázia a slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v kapli. Součástí doprovodného programu byla například návštěva předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.

Celkem osmatřicet studentů bystřilo svou mysl devět hodin – pět dostali na řešení teoretického zadání, praktické úlohy řešili čtyři hodiny. Dva z finalistů, kteří se dostali mezi nejlepší řešitele, byli ze Středočeského kraje. Karel Kraus z Gymnázia Příbram obsadil pěkné desáté místo, Jakub Vaněk z Gymnázia Kladno uzavíral druhou desítku. Vladimír Kulich, zástupce ředitele slánského gymnázia, jejich počínání z pohledu Středočeského kraje považuje za velmi úspěšné.

Vůbec nejlepším byl Hynek Jakeš ze Slovanského gymnázia Olomouc, za ním se umístil Viktor Fukala z Gymnázia Jana Keplera Praha a třetím na pomyslném stupni vítězů byl David Klement z pražského Gymnázia Nad Alejí. Ocenění převzali v kapli Nanebevzetí Panny Marie.

Desítku nejlepších fyziků čeká i soustředění v Hradci Králové. Na něm se rozhodne, kdo z nich bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodní olympiádě.

 Autor: (jk)