SAMK
ČSAD KLADNO
 • Restaurace Sleťák
 • Farmářské trhy
 • SOU a SOŠ Kladno

V Libušíně měl být s bitvou Amen, nadšenci se postarali o její pokračování

Čtvrtek, 5. března 2020 07:40

V údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se v loňském roce uskutečnil údajně poslední osmadvacátý ročník největšího středověkého festivalu. S tím se ovšem nesmířil majitel jezdecké stáje Tvrz Libušín Josef František Král a rozhodl se v tradici pokračovat. Dal dohromady kolektiv nadšenců a slibuje, že letošní bitva bude mít zcela jiné parametry, a to co do rozsahu i kvality.

V Libušíně měl být s bitvou Amen, nadšenci se postarali o její pokračování (Ilustrační foto: KL)

Bitva Libušín je největší festival středověku v České republice, kterého se účastní více jak 2000 účinkujících z mnoha skupin historického šermu a zájmových spolků živé historie z České republiky i zahraničí. Na území přemyslovského hradiště v místě působení kněžny Libuše se pravidelně každý rok několik tisíc diváků mohlo seznámit s kulturou, životním stylem i dobovými zvyklostmi historického období od 10. století po přelom 15. a 16.

„Bitva Libušín bude i letos. Uskuteční se na tradičním místě, které lidé dobře znají. Oproti minulým ročníkům jsme letos program rozšířili. Pro diváky bude dvoudenní. Začínáme v pátek 24. dubna odpoledne velkým příchodem armády těžkooděnců a pěchoty, který předznamená hlavní příběh sobotní bitvy. V průvodu nebudou chybět ani koně, kterých chceme letos v bitvě ukázat co nejvíc. Spolupořadatelem pátečního doprovodného programu je město Kladno a zúčastní se ho i primátor města Dan Jiránek. V sobotu pak budou probíhat v Libušíně bitvy, ale také další velice pestrý doprovodný program, který zaujme celou rodinu,“ prozradil redakci Listů Josef František Král.

V roli hlavního pořadatele se letos poprvé objeví Jezdecký oddíl Tvrz Libušín. Poté, co minulý rok předchozí organizátoři oznámili, že bitva pravděpodobně končí, začali se na Josefa Františka Krále obracet zájemci, kteří chtěli bitvu na tradičním místě ve své podobě zachovat.

„Z jejich iniciativy jsme se rozhodli tento náročný úkol přijmout a organizace se v nelehké situaci chopit. Aby se bitva mohla letos opět konat, museli jsme vybudovat téměř 20 tisíc metrů čtverečních nových parkovacích ploch pro diváky, ale také změnit podobu tábora. Je až neuvěřitelné, kolik dobrovolníků se samo od sebe přihlásilo a nabídlo pomocnou ruku. S jejich nemalým přispěním tak vznikl projekt revitalizace předsunutých teras původního přemyslovského hradiště z 10. století přímo ve svazích kopce, pod nímž se bitva koná letos po devětadvacáté. Díky vstřícnosti obce Libušín, Farnosti Rozdělov a Svazu ochránců přírody tak vznikl projekt, který původní Bitvu Libušín svou velikostí několikanásobně přesahuje,“ popisuje Král.

Novinkou letošní Bitvy Libušín je také její rozšířený program. Divák může vidět velice atraktivní mezinárodní HMB turnaj, ve kterém budou zápasit na plný kontakt těžkooděnci v plné zbroji. K vidění budou duely, ale i napínavé skupinové souboje pět proti pěti. „To hlavní, na co bych chtěl diváky upozornit, je doba trvání programu. Bitvou samotnou to nekončí. Po jejím ukončení bude program pokračovat hned několika koncerty historických skupin a dalšími zajímavými šermířskými představeními. Opravdu nabitý večerní program pak zakončí mohutná fire show, která v Libušíně ještě nikdy nebyla. Nově bude postaven veliký historický stan, ze kterého diváci budou moci bitvu, ale i večerní doprovodný program sledovat. V něm připravíme místa k sezení i s obsluhou z naší středověké krčmy, takže náš festival si bude možné užívat opravdu všemi smysly,“ uzavřel František Král. 

A novinek bude ještě mnohem více. V letošním ročníku se příběhově objeví nejen přemyslovské počátky naší státnosti s kněžnou Libuší, ale také významný středočeský rod Kladenských z Kladna, který stál u založení města Kladna. U příležitosti letošního výročí 150. let od povýšení Kladna na město si tak připomeneme jeho historii z dob, kdy Kladno ještě bylo osadou.

Další novinkou, která na příchozí bude čekat je množství bitev. Devětadvacátý ročník nabídne hned čtyři. Diváci se tedy mohou těšit na bitvu ranně středověkou, vrcholně středověkou a pozdně středověkou. Všechny budou dle scénáře a nabídnout mnoho pyrotechnických efektů i nebezpečných kaskadérských výkonů, které běžné k vidění nejsou. Žhavou novinkou bude v bitvách také účast koní a to v nepřehlédnutelném počtu, které předvedou napínavé jezdecké souboje, ale i manévry v zápřeži s historickými vozy, které nikdy v Libušíně ještě k vidění nebyly. Je tedy na co se těšit.

Autor: (mv) 1. krimi

  Kladenští strážníci hlídají Bažantnici před pytláky a chrání majetek

 2. pozvánka

  Zoopark Zájezd navštíví v sobotu pohádkové bytosti

 3. pozvánka

  Den zdraví v kladenské nemocnici se uskuteční ve čtvrtek

 4. zprávy

  Studenti kladenské zdrávky se podívali do německého plastinária v Gubenu

 5. foto

  Budova kladenského gymnázia je opáskovaná, řidiči přeparkujte si, chodci pozor

 6. zprávy

  Řidiči pozor! Na trase Kladno-Slaný narazíte na dopravní komplikace

 7. zprávy

  Kladenské trhy ve středu nebudou s ohledem na počasí

 8. krimi

  Pomozte policii ztotožnit muže, vybral peníze ukradenou kartou

 9. sport

  V Kladně se hokejová mládež sjednocuje, aby byla zase úspěšná

 10. video

  Na Sletišti se v neděli odehrál další dětský den, podívejte se na video

 11. krimi

  Vážnou dopravní nehodu na obchvatu Slaného nepřežili dva lidé

 12. krimi

  Řidiči pozor! Prozradíme vám, kde v Kladně tento týden měří policie rychlost

 13. video

  Atletický stadion ve Slaném se proměnil v den dětských radostí

 14. pozvánka

  Poradíme vám, kde tento týden můžete fandit kladenským sportovcům

 15. povidka

  Muzejnice Hana doporučuje ka ve Slaném zajít za zábavou a poučením

 16. foto

  FOTO: Středočeští hasiči zachránili leguána z koruny stromu

 17. zprávy

  Kraj přispěje na obnovu přivaděče pitné vody do Kladna

 18. zprávy

  Den dětského úsměvu bude už po čtrnácté na kladenském Sletišti

 19. zprávy

  Dětský den ve Slaném bude plný sportu a zábavy

 20. zprávy

  O žáky SOŠ a SOU Kladno z náměstí Edvarda Beneše je zájem