Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

FOTO: Protiletecký kryt v Kladně pohřbilo parkoviště

Středa, 4. března 2020 08:10

Do jednoho z protileteckých krytů, který se nacházel v Kladně poblíž vlakového nádraží, už lidská noha nevstoupí. Padl za oběť modernizaci okolního prostředí a musel ustoupit potřebné parkovací ploše. Naštěstí ještě před tím, než se tak stalo, amatérský historik z Kladna Jiří Suchomel stihl pořídit několik unikátních fotografií, které si teď můžete prohlédnout.

 

Protiletecký kryt v Kladně pohřbilo parkoviště (Foto: Jiří Suchomel)

Protiletecké kryty v Kladně vznikaly v průběhu druhé světové války, převážně od roku 1941. „Kryt v blízkosti vlakového nádraží měl občany ochránit spíše proti střepinám, přímý zásah by totiž pravděpodobně nevydržel,“ svěřil se Listům amatérský historik Jiří Suchomel.

Do krytu se vešlo 50 lidí, pro které byly v oválných chodbách připraveny lavice podél stěn a také provizorní záchody ve slepých zakončeních útrob. Samozřejmostí byly také únikové východy. Kvůli snížení účinku tlakové vlny je kryt několikrát zalomený.

Řada Kladeňáků si vzpomíná, jak si v dětských letech chodili do krytu tajně hrát. K jeho zasypání pak došlo pravděpodobně v osmdesátých letech minulého století. Prostor nad ním postupem času zarostl křovinami, a tak se na něj málem zapomnělo. V září loňského roku však opět spatřil světlo světa. Bohužel jen na velmi krátký čas. Za pár dní byl kryt nenávratně zničen, na jeho povrchu vzniklo parkoviště.

„V okolí nádraží se nachází ještě dva kryty podobné tomuto. Jeden lze krásně vidět, druhý je v areálu soukromé firmy, bohužel je zcela zasypán, tak není jisté, v jakém je stavu,“ říká Jiří Suchomel. Ten ještě před definitivním pohřbením protileteckého krytu u vlakového nádraží v Kladně stihl pořídit několik unikátních fotografií a vy si teď díky tomu můžete prohlédnout místo, kam už se s největší pravděpodobností nikdy nikdo nepodívá.

 


Autor: (kh)