Teplárna Kladno Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Kladno ocenilo dárce krve Janského plaketou

Čtvrtek, 27. února 2020 08:00

Červený kříž spolu s magistrátem města Kladna slavnostně předali Janského zlaté plakety kladenským dárcům krve. Zlatá plaketa profesora Janského se uděluje dobrovolným dárcům za 40 bezplatných odběrů.

Kladno ocenilo dárce krve Janského plaketou (Foto: Karel Pazderka)

Zlaté plakety Jana Janského předali oceněným dárcům v obřadní síni města předsedkyně výkonné rady oblastního spolku Českého Červeného Kříže Stanislava Klicmanová-Maříková, primátor Kladna Dan Jiránek a Petr Soudek, radní města Kladna a zástupci pojišťoven. Zlatou plaketou bylo dnes oceněno celkem 22 občanů z Kladna a okolí, každý z nich daroval přibližně 20 litrů své krve ostatním. 

 „Velmi si vážím dlouhodobé činnosti Českého červeného kříže, ale hlavně bych chtěl projevit své uznání všem dárcům krve a poděkovat jim za jejich nezištnou pomoc, kterou může potřebovat kdokoliv z nás. V dnešní době nebývá obvyklé, aby někdo něco někomu daroval. A krev je něco, co se nedá vyrobit ani koupit a pomáhá jiným při záchraně života. Proto jim patří náš obdiv za jejich přístup.“ řekl Petr Soudek.

Medaile profesora Jana Janského

Medaile Jana Janského (též Janského medaile nebo Janského plaketa) je ocenění předávané bezpříspěvkovým dárcům krve. Ocenění je pojmenováno po Janu Janském, českém lékaři a psychiatrovi, objeviteli čtvrté krevní skupiny. Janského plakety jsou udělovány v České republice a na Slovensku. V ČR je uděluje Český červený kříž.

V České republice jsou udělovány tři úrovně plaket:
Bronzová medaile Jana Janského – udělována za 10 bezpříspěvkových odběrů
Stříbrná medaile Jana Janského – udělována za 20 bezpříspěvkových odběrů
Zlatá medaile Jana Janského – udělována za 40 bezpříspěvkových odběrů
Vyšší počty odběrů jsou oceňovány Zlatými kříži ČČK.

Autor: Lucie Steinerová