Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Novým ředitelem Památníku Lidice se stal vojenský historik Eduard Stehlík

Úterý, 25. února 2020 06:30

Vítězem výběrového řízení na místo ředitele Památníku Lidice se stal vojenský historik Eduard Stehlík, jenž v konkurenci čtyř dalších uchazečů obdržel nejvyšší bodové ohodnocení. Ministerstvo kultury informaci potvrdilo na pondělní tiskové konferenci.

Eduard Stehlík (Foto: Památník Lidice)

Konkurzu na pozici ředitele Památníku Lidice, který po nucené rezignaci Martiny Lehmannové vypsal ministr kultury Lubomír Zaorálek, se krom Stehlíka zúčastnili také Jiří Nenutil, Bob Fliedr, Lukáš Bízek a Roman Hradecký. Právě posledního jmenovaného spolu se Stehlíkem doporučila sedmičlenná komise ministru Zaorálkovi, který se přiklonil ke Stehlíkovi, jenž podle vyjádření jednoho z členů komise převyšoval ostatní uchazeče znalostmi i vztahem k Lidicím.

Stehlík už naznačil, že by chtěl Lidice vrátit do dějin a povědomí České republiky jako „obyčejnou českou vesnici se všemi chybami i přednostmi a oživit tváře a jména lidí, kteří se stali obětí obludného nacistického zločinu.“ Podle něj se dnes Lidicemi rozumí jakýsi „betonový kvádr s nápisem Lidice, za nímž se ztrácejí osudy konkrétních lidí a jejich utrpení.“ Krom oživení a udržování památky na povražděné obyvatele vesnice chce pečovat o muzeum, sbírkové předměty, knihovnu a výtvarnou sbírku. Dále hodlá rozvíjet vědomostní soutěže, pěstovat vědeckou přednáškovou činnost či spolupracovat s partnerskými paměťovými institucemi Terezín a Bubny.

Autor: (jk)