Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Kurátor Hanke zve na komentovanou prohlídku do nového Kabinetu fotografie

Pondělí, 24. února 2020 05:50

Jiří Hanke, kurátor nově zřízeného Kabinetu fotografie v Kladenském zámku, zve na komentovanou prohlídku výstavy nazvané Z české fotografie 1870 – 2000, která navazuje na více než čtyřicetiletý program Malé galerie v kladenské provozovně České spořitelny.

Kurátor Hanke zve na komentovanou prohlídku do nového Kabinetu fotografie (Foto: KL)

„Vyvstal nelehký úkol, ve dvaceti exponátech, což je kapacita výstavního prostoru Kabinetu fotografie, představit uplynulé výstavní období, a navázat tak na výstavní program v nových zámeckých prostorách. Vybral jsem proto ze 433 výstav, které jsem v letech 1977 až 2019 ve spořitelně uspořádal, dvacet autorů, kteří zásadně ovlivňovali, utvářeli, či posunovali a posunují charakter české fotografie,“ uvedl Jiří Hanke a dodal: „Užší výběr samozřejmě nemůže ani zdaleka postihnout celou škálu dalších, neméně významných tvůrců, kteří se v kladenské spořitelně za uplynulá léta prezentovali na autorských výstavách. Těm se musím omluvit.“

Z dvaceti vystavených autorů už je na živu jen devět. Ohlédnutí za tvorbou těch, kteří už nejsou mezi námi, Hanke považuje za vzpomínku na dobu, kdy jezdili do Kladna a vyprávěli své životní a tvůrčí příběhy. „Všichni se už dávno stali klasiky české fotografie. Za každou dobrou fotografií lze vidět příběh, příběh nejen oné fotografie, ale i jejího autora. Něco z toho bych rád v komentované prohlídce vzpomenul,“ zve na akci Kabinetu fotografie v Kladenském zámku jeho kurátor.

Komentovaná prohlídka se v Galerii Kladenského zámku uskuteční ve středu 26. února od 17 hodin.

Autor: (jk)