Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Stehlík a kdo další? O post ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců

Pátek, 21. února 2020 07:00

O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejichž jména Ministerstvo kultury nezveřejnilo. Už minulý týden však podání přihlášky potvrdil vojenský historik Eduard Stehlík. V médiích se také hojně skloňuje jméno historika Jiřího Nenutila. Výsledek konkurzu ministerstvo oznámí zřejmě v pondělí odpoledne.

Stehlík a kdo další? O post ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců (Foto: KL)

Poté, co bývalá ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová nuceně rezignovala po sporech s některými lidickými pamětníky, vypsalo Ministerstvo kultury výběrové řízení na vedoucí post jím zřizované instituce. Tu v reakci na odchod Lehmannové opustilo také 10 z 16 odborných pracovníků. Obsazení vedoucích pozic tak bude jednou z prvních výzev pro nového ředitele, jehož jméno by mělo být známo v pondělí odpoledne.

Pohovory s jednotlivými adepty by podle tiskové mluvčí Ministerstva kultury Michaely Lagronové měly proběhnout v pátek. Jeden až tři z nich budou na základě výše bodového ohodnocení odbornou komisí doporučeni ministru Lubomíru Zaorálkovi, který vybere vítěze.

Jména kandidátů ministerstvo oficiálně nezveřejnilo, na základě dřívějších vyjádření je však jasné, že jedním z nich je vojenský historik a čestný občan Lidic Eduard Stehlík. Kromě něj se hovoří o Jiřím Nenutilovi, jenž například počátkem ledna hovořil na pohřbu lidické ženy Miloslavy Kalibové a k Lidicím má také hluboký vztah.

Ministr Zaorálek se už dříve nechal slyšet, že nový ředitel památníku by měl mít k Lidicím vztah a měl by schopen být komunikovat a budovat důvěrné vztahy se všemi tamními obyvateli.

Autor: (jk)