Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Největší masopust na Kladensku se blíží

Úterý, 18. února 2020 07:10

Do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích se po roce opět vypraví průvody z kladenského Podprůhonu, Tuháně, Vinařic a Libušína. Na sobotu 22. února totiž připadá největší masopust na Kladensku s pestrým programem. Připojíte se?

Největší masopust na Kladensku se blíží (Ilustrační foto: KL)

Největší masopust na Kladensku odstartuje v sobotu ve 13 hodin pochodem z Podprůhonu a Tuháně, o půl hodiny později se vyjde z Vinařic a ve 14 hodin z Libušína. Průvody samotné jsou zážitkem už proto, že ve Vinařicích a na Tuháni se konají s tradiční obchůzkou po domech, navíc je provází muzika, veselá zábava, jídlo a pití. Nejinak tomu je i při jejich setkání, které je naplánováno na 15. hodinu v prostorách skanzenu. U brány areálu návštěvníky přivítá flašinet a po setkání průvodů budou všem přítomným udělena masopustní práva. Po přípitku královen masopustu přijde na řadu tanec za zvuku lidových písní, které zahraje Krušnohorská dudácká muzika. Dojde i na tradiční masopustní scénky, jako je poprava klibny nebo pochování basy. Všichni návštěvníci, kteří chtějí mít plodný rok, budou mít možnost zatančit si s medvědem. V 16 hodin pak zahraje v prostorách Cechovny Kladenská heligonka.

„K dostání bude masopustní občerstvení v podobě masných specialit, ale na své si přijdou i milovníci sladkého. Pro děti pak bude v areálu připravená možnost svezení na velbloudech nebo na koňském povoze. Prohlédnout si budete moci také venkovní výstavu kreseb masopustních maškar, které poskytla výtvarnice a folkloristka Kamila Skopová,“ říká Lucie Chocholová z Hornického skanzenu Mayrau.

Masopustní veselí bude po skončení programu na Mayrovce pokračovat od 19 hodin taneční zábavou v hospůdce Případov v Třebichovicích, kam je od skanzenu možné pohodlně dojet autobusem linky 609. 

„Prosíme všechny návštěvníky masopustu, přijďte řádně vymaškaření. I díky vám totiž může být náš masopust barevnější,“ vzkazuje za organizátory Chocholová.

Průvody masek budou vycházet následovně:

  • v 13:00 z Podprůhonu, z náměstíčka Viktora Stříbrného v Kladně
  • v 13:00 z Louky na Tuháni s obchůzkou po domech
  • v 13:30 z Vinařich od obecního úřadu s obchůzkou po domech
  • v 14:00 od městského úřadu v Libušíně

Autor: (jk)