Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Práce mladých architektů jsou od středy k vidění v Kině Sokol

Pátek, 14. února 2020 06:30

Ve středu večer proběhla v kladenském Kině Sokol vernisáž výstavy prací mladých architektů, kteří v rámci soutěže O cenu architekta Antonína Raymonda navrhovali koncept pro revitalizaci kročehlavského Okrsku 4. Jejich práce budou ve vstupní hale kina vystaveny do 20. března.

Práce mladých architektů jsou od středy k vidění v Kině Sokol (Foto:KL)

„Studentskou architektonickou soutěž Antonína Raymonda, která se koná každé dva roky, jsme založili v roce 2011 s cílem obohatit plány města o odvážné, neotřelé a inspirativní studentské nápady. Mladí lidé tak pomáhají vytvářet a zlepšovat prostředí na Kladně, a tím i život všech obyvatel. Je skvělé, že to funguje a že se pokaždé do soutěže hlásí zhruba desítka talentovaných architektů,“ říká kladenský primátor Dan Jiránek.

V rámci pátého ročníku soutěže O cenu architekta Antonína Raymonda mladí architekti řešili, jak zvelebit blok kročehlavského sídliště na Okrsku 4. „Zadání by mohlo odradit i profesionální architekty, je skutečně složité. Prostor sídliště je zahuštěný a důležitá je reflexe toho, kdo na sídlišti bydlí, čehož se studenti zhostili dobře. “ těší Jiránka.

Vítězka loňského ročníku soutěže Olga Lebedeva z fakulty architektury ČVUT Praha se může těšit na dvoutýdenní pobyt v Japonsku. O svých zkušenostech ze země vycházejícího slunce na středeční vernisáži pohovořila vítězka ročníku 2017 Dominika Kovandová. Právě v Japonsku zanechal kladenský rodák Antonín Raymond, jehož jméno ocenění nese, významnou stopu. Dokonce je považován za zakladatele tamní novodobé architektury.

„Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Gunma Music Center v Tokiu, která je zapsaná na seznamu symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století. V roce 2010 udělilo zastupitelstvo města Antonínu Raymondovi in memoriam čestné občanství Kladna,“ připomněla na vernisáži historička Irena Veverková, která má tu čest, podobně jako architekt David Vávra, přidávat si už pět let příjmení slavného Kladeňáka ke svému.

Středeční vernisáží hosty provedla mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. O hudební vložku v japonském duchu se s flétnou postaral muzikolog Vlastislav Matoušek, zpěvem ho doprovodila jeho dcera Veronika. Expozice prací mladých architektů bude ve vstupní hale Kina Sokol k vidění do 20. března.

Autor: (jk)