Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Město Kladno se připojuje k pomoci ženám při nečekaném těhotenství

Čtvrtek, 13. února 2020 07:20

Obecně prospěšný projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Záštitu nad projektem, jehož zřizovatelem je Hnutí Pro život ČR, udělil i kladenský primátor Dan Jiránek.

Město Kladno se připojuje k pomoci ženám při nečekaném těhotenství (Foto: KL)

„Naší záštitou přispíváme k tomu, aby se informace o této bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila,” upřesnil primátor Dan Jiránek a doplnil: „Projekt podpořilo již 96 měst a obcí z celé České republiky a řada nemocnic, v roce 2019 se zapojila i Kladenská nemocnice.”

Štěpán Urbánek, primář kladenského gynekologicko-porodnického oddělení, při té příležitosti potvrdil: „Z praxe víme, že pro část žen je rozhodnutí k interrupci velmi obtížné. Myslím, že byť jen nezávazná konzultace rozhodně stojí za to, aby některé ženy změnily ono zásadní rozhodnutí, kterého by mohly jednou litovat.“

„Žena se na počátku nečekaného těhotenství často ocitá v akutní krizi, musí se rychle rozhodnout, často v řádu dní, zda si dítě ponechá, a nemá možnost si o své situaci v klidu promluvit a poradit se. Naše bezplatná telefonní linka pomoci jim tuto možnost dává. Pracují zde zkušené konzultantky, specializované na krizovou intervenci, ale pokud je potřeba, tak jsme schopni do řešení každé konkrétní situace zapojit další externí odborníky, například na psychoterapii, osobní konzultace, partnerské mediace nebo na sociálně právní poradenství,“ vysvětluje vedoucí projektu Jaroslava Trajerová.

“Spolupráce s městem a nemocnicí si velmi vážíme, protože pomoci můžeme jen těm ženám, které se o naší Lince pomoci dozvědí a najdou odvahu zavolat a svěřit se.  Záštita od města a možnost informovat o našich aktivitách je velmi důležitá,“ doplnila dále Jaroslava Trajerová.

Celý projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ vznikl právě na základě dlouholetých zkušeností poradny Linky pomoci, která terapeuticky doprovází především ženy po potratu, které zpětně svého rozhodnutí litují. Z celkového počtu více než 400 žen, které se ročně na Linku pomoci (800108000, poradna@linkapomoci.cz) obrátí, se 80 procent cítí být pod tlakem, aby podstoupily potrat. Projektu vyjádřily svou podporu i známé osobnosti jako zpěvačka Petra Černocká, herečka Veronika Žilková, novinářka Daniela Drtinová či zakladatel babyboxů Rudolf Hess.

Autor: Lucie Steinerová