Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Kladenská Teplárna nabízí zaměstnání
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Tomáš Klus začne své turné pro školy v Kladně

Čtvrtek, 13. února 2020 07:00

Jeden z nejznámějších českých písničkářů současné doby se právě připravuje na turné se svým vystoupením „Paměť písní“. Jedná se o vzdělávací filmové pásmo, které reflektuje historii naší země 70. a 80. let 20. století. Dozvíte se, jak písničkáři ovlivňovali životy lidí v normalizačním Československu a jak naopak normalizace zasáhla do jejich života a tvorby. Turné odstartuje prvním vystoupením v kladenském kině Sokol 20. března.

Tomáš Klus začne své turné pro školy v Kladně (Foto: KL)

Netradiční pohled na období uplynulého režimu představí žákům a studentům odborná lektorka a historička Veronika Stehlíková. Půjde o hudebně-vizuální koláž zasazenou do historického kontextu. Diváci zhlédnou krátké filmové sestřihy z vyprávění několika českých písničkářů a zazní i písně jednoho z nejpopulárnějších tuzemských písničkářů dnešní doby Tomáše Kluse. Ten ostatně sám přišel s nápadem na název Paměť písní, jak přiznává a dodává k tomu: „Věřím, že v písních písničkářů má mít vždy sdělení navrch nad zábavou a jako taková se píseň, podobně jako záznam v deníku či kronice, stává pamětí doby, kterou reflektuje.“

V rámci dvouhodinového programu seznámí lektorka a Tomáš Klus publikum s pamětnickým příběhem jednoho ze státem povolených muzikantů, který kdysi mohl bez problémů oficiálně hrát a koncertovat po celé zemi. V dalších ukázkách pak netradiční dvojice moderátorů představí i jeho protipól – tedy písničkáře, který byl za minulého režimu naopak donucen kvůli svým občanským postojům a hudební tvorbě k emigraci. „Nejde nám jen o zábavu, a aby zazněly známé písně, ale spolu se současným muzikantem si budeme povídat o tom, co znamená být písničkářem dneška a jaké to bylo u nás za normalizace,“ vysvětluje Veronika Stehlíková, která se fenoménem písničkářství  za normalizace zabývá jako historička dlouhodobě. Součástí hudebně-vizuálního pásma bude závěrečná diskuse s publikem.

Program Paměť písní je určen žákům sedmých až devátých ročníků základních škol studentům středních škol a učilišť. Vstupné za jednoho žáka je 40 korun, učitelé mají vstup zdarma. Školy se mohou hlásit již nyní na e-mailu kinopribehy@postbellum.cz

Na dopolední program pro školy navazuje Tomáš Klus v daném městě večerním koncertem se svou Cílovou skupinou na stejném místě od 19:21 hodin.

Turné odstartuje vystoupením v Kladně v kině Sokol 20. března. Dopolední program proběhne v čase od 10 do 12:15 hodin.

Autor: (red)